تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی 🌊 تصفیه آب صنعتی ro 💦 مراحل تصفیه آب صنعتی ♒ تصفیه آب صنعتی pdf 🚰 لیست قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 💧 شرکتهای سازنده دستگاه تصفیه آب صنعتی 🧊 ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی 🌍 دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست 💦 دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم 👍 تجهیزات تصفیه آب صنعتی 🌐 تصفیه آب صنعتی قیمت 🏭 آب شیرین کن
var x = document.getElementsByTagName("a"); var i; for (i = 0; i < x.length; i++) { x[i].removeAttribute("rel"); }

تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی 🌊 تصفیه آب صنعتی ro 💦 مراحل تصفیه آب صنعتی ♒ تصفیه آب صنعتی pdf 🚰 لیست قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 💧 شرکتهای سازنده دستگاه تصفیه آب صنعتی 🧊 ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی 🌍 دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست 💦 دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم 👍 تجهیزات تصفیه آب صنعتی 🌐 تصفیه آب صنعتی قیمت 🏭 آب شیرین کن

دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم
راه اندازی مغازه تصفیه آب
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 25 متر مکعب
مراحل تصفیه آب صنعتی
قیمت آب شیرین کن 2000 لیتری
دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 200 گالن
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی
آب شیرین کن صنعتی
ساخت آب شیرین کن خانگی
تصفیه آب نیمه صنعتی
دستگاه آب شیرین کن
لیست قیمت تصفیه اب نیمه صنعتی
دستگاه تصفیه اب بزرگ
تجهیزات تصفیه آب صنعتی
آب صنعتی چیست
قیمت آب شیرین کن صنعتی
قیمت ممبران تصفیه آب صنعتی
کاربرد دستگاه دیالیز چیست
کاربرد دستگاه تقطیر چیست
تحقیق در مورد دستگاه تصفیه آب
کاربرد دستگاه تصفیه آب علوم هشتم

۸ مطلب در فروردين ۱۴۰۰ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

فونت لاله زار

عرض سلام دارم خدمت کاربران وب سایت تخته سبز، با آموزشی دیگر از نرم افزار فتوشاپ در خدمت شما هستم.

امروز می خواهیم در مورد دانلود فونت بی نازنین b nazanin صحبت کنیم و ببینیم دانلود فونت بی نازنین b nazanin چی هست؟ به چه کار ما می آید؟ و چگونه محتویات فایل های دانلود فونت بی نازنین b nazanin را در فتوشاپ ویرایش کنیم؟

دانلود فونت بی نازنین b nazanin چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

دانلود فونت بی نازنین b nazanin ها یک سری فایل های گرافیکی آماده  با پسوند PSD می باشند که لوگو پلاس logo plusان برای پیش نمایش کار های خود به مشتری از قبیل، کارت ویزیت، پوستر، صفحات وب، اپلیکیشن موبایل، لوگو، کاتالوگ، بروشور، و … از آن استفاده می کنند.

به عنوان مثال فرض کنید شما از صاحب یک کافی شاپ سفارش لوگو پلاس logo plusی لوگو را دریافت کرده اید. خب اگر شما بعد از اتمام کار یک لوگوی خام به مشتری تحویل بدهید ممکن است نتوانید رضایت مشتری را به دست بیاورید. اما اگر همین طرح را بر روی یک لیوان قرار دهید و به مشتریتان نشان بدهید مسلما تاثیر بسیار بیشتری در جلب رضایت مشتری خواهد داشت. پس دانلود فونت بی نازنین b nazanin ها به خوبی می توانند به لوگو پلاس logo plusان در زمینه فروش و بازاریابی کمک کنند.

البته فقط لوگو پلاس logo plusان نیستند که از دانلود فونت بی نازنین b nazanin ها استفاده می برند، شما با یک سرچ ساده در بستر اینترنت می توانید انواع دانلود فونت بی نازنین b nazanin های آماده برای کسب و کار خود را دانلود نمایید و به راحتی تصویر، لوگو یا متن خودتان را در آن جایگزین کنید.

در این ویدیوی آموزشی به شما خواهم گفت که دانلود فونت بی نازنین b nazanin (Mockup) چیست؟ چگونه کار می کنند و نحوه ی ویرایش، تغییر دادن  وجایگذاری محتویات آن ها چگونه است؟ . اما قبل از آن پیشنهاد می کنم حتما مبحث فونت لاله زار ها را مطالعه بکنید، چون پایه و اساس دانلود فونت بی نازنین b nazanin ها لایه های فونت لاله زار هستند.

دانلود فونت بی نازنین b nazanin کارت ویزیت روی گیره

دانلود فونت بی نازنین b nazanin کارت ویزیت روی گیره و کلیپس کاغذ مجموعه‌ای از 6 قالب لایه باز و آماده است که در حالت و نماهای مختلف تصویر برداری شده‌اند و مناسب جهت ایجاد پیش‌نمایش‌هایی از طرح‌های شما بر روی کارت ویزیت می‌باشند. این مجموعه دانلود فونت بی نازنین b nazanin در قالب فایل‌های PSD بر روی سایت بارگذاری شده‌اند که با اجرای هر یک از این فایل‌ها در محیط فتوشاپ خیلی راحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و یا نسبت به ویرایش قالب‌ها اقدام نمائید.

قالب‌ها از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای سایز و ابعاد 2625×3500 پیکسل هستند که مناسب برای ایجاد پیش‌نمایش‌هایی با وضوح تصویر بالا می‌باشند. همچنین قالب‌ها به صورت Smart Object ایجاد شده‌اند که بواسطه همین ویژگی شما تنها با چند کلیک می‌توانید طرح و تصاویر خود را بر روی این قالب‌های آماده قرار دهید.

دانلود فونت بی نازنین b nazanin قوطی کبریت

دانلود فونت بی نازنین b nazanin قوطی کبریت مجموعه‌ای از 4 قالب لایه باز و آماده است که در حالت و نماهای مختلف لوگو پلاس logo plusی شده‌اند و مناسب جهت ایجاد تصاویری از پیش‌نمایش طرح شما بر روی پاکت و جعبه کبریت می‌باشند. این مجموعه دانلود فونت بی نازنین b nazanin در قالب فایل‌های PSD بر روی سایت بارگذاری شده‌اند که با اجرای هر یک از این فایل‌ها در محیط فتوشاپ خیلی راحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

قالب‌ها از کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای سایز و ابعاد 4160×6240 پیکسل هستند که مناسب برای ایجاد پیش‌نمایش‌هایی با وضوح تصویر بالا می‌باشند. همچنین قالب‌ها به صورت Smart Object ایجاد شده‌اند که بواسطه همین ویژگی شما تنها با چند کلیک می‌توانید طرح و تصاویر خود را بر روی این قالب‌های آماده قرار دهید.

دانلود فونت بی نازنین b nazanin چیست؟ دلایل محبوبیت font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها میان لوگو پلاس logo plusان گرافیک چیست؟ چگونه می‌توان از دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها در فتوشاپ استفاده کرد؟ یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که لوگو پلاس logo plusان گرافیک حرفه‌ای از آن بهره می‌برند،‌ دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها هستند. font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها مزایای بسیاری برای کسب و کار لوگو پلاس logo plusی شما در پی داشته و موجب رضایت بیش‌تر مشتریان شما خواهد شد. در این مقاله پس از پاسخ به سوال “دانلود فونت بی نازنین b nazanin چیست” به بیان کاربردهای دانلود فونت بی نازنین b nazanin و مزایای font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  این ابزار خواهیم پرداخت. با ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ یاراپلاس همراه شوید.

دانلود فونت بی نازنین b nazanin چیست و چه کاربردی دارد

دانلود فونت بی نازنین b nazanin (mockup) به معنای پیش‌نمایش یا مدل آزمایشی است. دانلود فونت بی نازنین b nazanin در صنعت گرافیک و لوگو پلاس logo plusی یک فایل لایه باز با فرمت psd (فرمت فایل‌های فتوشاپی) است که لوگو پلاس logo plusان گرافیکی از آن به عنوان ابزاری برای پیش‌نمایش کارهای خود استفاده می‌کنند. برای مثال تصور کنید که به عنوان یک لوگو پلاس logo plus گرافیک می‌خواهید اقدام به لوگو پلاس logo plusی کارت ویزیتی را برای یک شرکت  کنید. واضح است که کارت ویزیت پیش از تایید مدیر شرکت چاپ نخواهد شد.

در چنین شرایطی که نیاز به تایید کارفرما دارید، می‌توانید با font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin یک پیش‌نمایش از آنچه که در ذهن دارید لوگو پلاس logo plusی کرده و به مدیر شرکت نشان دهید. همان‌طور که گفتیم دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها در فتوشاپ در قالب فایل‌های لایه باز هستند. فایل‌های لایه باز به شما این امکان را می‌دهند تا زمانی که در یک لایه تغییراتی خاص ایجاد می‌کنید، به استایل‌ها و افکت‌های آن لایه لطمه‌ای وارد نشود. به همین دلیل در صورت عدم رضایت کارفرما می‌توان فایل دانلود فونت بی نازنین b nazanin را به راحتی تغییر داد.

از دانلود فونت بی نازنین b nazanin می‌توان برای لوگو پلاس logo plusی در زمینه‌های مختلفی مانند کارت ویزیت، لوگو پلاس logo plusی کارت پستال، کاتالوگ و بروشور، پرچم، لوگو پلاس logo plusی لوگو، لوگو پلاس logo plusی صفحات وبسایت‌ها، نرم‌افزارها، بنر، طرح تیشرت، کارت تبریک و حتی کارت هدیه استفاده کرد. با font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin می‌توان به مشتری کمک کرد که طرح نهایی را به راحتی مجسم کرده و درباره جزئیات آن تصمیم بگیرد. به همین دلیل دانلود فونت بی نازنین b nazanin این امکان را به لوگو پلاس logo plusان می‌دهد تا راحت‌تر بر روی جزئیات طرح تصمیم گرفته و آن‌ها را بر روی طرح نهایی اعمال کنند. پس از آنکه دانستیم دانلود فونت بی نازنین b nazanin چیست و چه کاربردی برای لوگو پلاس logo plusان گرافیک دارد، درباره اهمیت font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  این ابزار و نحوه بکارگیری آن برای لوگو پلاس logo plusان گرافیکی نیز صحبت خواهیم کرد.

اهمیت font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin در کار لوگو پلاس logo plusی

دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها راه حلی بسیار عالی برای لوگو پلاس logo plusان گرافیکی است که می‌خواهند راحت‌تر و سریع‌تر طرح‌های خود را به مشتریان ارائه دهند. دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها طرح را در فضایی واقعی برای مشتری به تصویر می‌کشند و به لوگو پلاس logo plus برای اعمال جزئیات بیش‌تر کمک می‌کنند. font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای مثال ممکن است پس از ساخت طرح نهایی متوجه شوید که رنگ‌های استفاده شده در طرح، برای مکانی که تصمیم دارید طرح در آنجا استفاده شود مناسب نخواهند بود. font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin در چنین شرایطی به شما برای انتخاب رنگ‌ها و عناصر بهتر کمک خواهد کرد. همچنین، font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin در لوگو پلاس logo plusی صفحات وبسایت یا اپلیکیشن‌ها به دیگر همکاران نشان می‌دهد که شما دقیقا چه چیزی در ذهن داشته و چه انتظاراتی از صفحه وبسایت خود دارید.

چرا باید از دانلود فونت بی نازنین b nazanin استفاده کنیم

 

همان‌طور که گفتیم font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها و اشراف به اینکه دانلود فونت بی نازنین b nazanin چیست و چه کاربردی دارد میان لوگو پلاس logo plusان گرافیک از اهمیت و همچنین محبوبیت بالایی برخوردار است. یکی از دلایلی که font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها را بسیار محبوب ساخته است، کاربرد آن‌ها در زمینه‌های گوناگون است. برخی از مواردی که می‌توانید برای آن‌ها از دانلود فونت بی نازنین b nazanin‌ها استفاده کنید عبارت‌انداز:

•           لوگو

•           بنر

•           پوستر

•           طرح اولیه صفحات وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها

•           لیبل‌ها و بسته‌بندی‌ها

•           جلد کتاب‌ها و مجلات

•           صفحات داخلی و دیزاین مجلات و بروشورها

•           کارت ویزیت، سربرگ، پاکت نامه و…

ما با مفهوم دانلود فونت بی نازنین b nazanin آشنا شدیم حال می خواهیم به نحوه font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  آن بپردازیم.

همه فایل های دانلود فونت بی نازنین b nazanin براساس فونت لاله زار ها ساخته میشن و دانلود فونت بی نازنین b nazaninی وجود ندارد که از فونت لاله زار استفاده نکرده باشد.

فونت لاله زار یک قابلیت کاربردی در فتوشاپ می باشد که به ما امکان می دهد یک ویرایش غیر مخرب روی تصاویر داشته باشیم.

برای استفاده کردن از فایل دانلود فونت بی نازنین b nazanin باید مراحل زیر را انجام بدهید:

۱.فایل دانلود فونت بی نازنین b nazaninی که با پسوند PSD  یا Tiff می باشد را وارد فتوشاپ کنید.

۲.طبق توضیحات بالا باید فونت لاله زار را پیدا کنیم که این کارسختی نیست, لایه های فونت لاله زار مانند لایه های معمولی در فتوشاپ نیست و گوشه پایین این لایه ها شکل یک کاغذ تا خورده است.

۳.بعد از اینکه لایه فونت لاله زار را پیدا کردیم باید بتوانیم به محتویات این لایه دسترسی پیدا کنیم و تصویر خود را به جای محتویات داخل لایه قرار دهیم.

 

به دو روش می توانیم به این لایه دسترسی پیدا کنیم:

۱.روی لایه فونت لاله زار کلیک راست کنید و گزینه Contents  Edit  را انتخاب کنید.

۲.روی تصویر شاخص (همان لایه فونت لاله زار) دو بار کلیک کنید.

بعد انتخاب یکی از مراحل بالا , یک سند جدید برای شما باز می شود وهمان لایه فونت لاله زار است که میتوانید همه محتویات سند را حذف کنید و محتویات خود را درون آن قرار بدهید.

بعد از انجام تغییرات در سند حتما باید آن سند ذخیره شود پس از منوی Edit   گزینه save  را انتخاب کنید یا از کلید میانبر ctrl+s استفاده کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما کاربردی و استفاده کافی را از آن را برده باشید.

پیشنهاد درسمن:با یادگیری ابزار های فتوشاپ می توانید عکس های خود را ویرایش کنید.

آموزش نحوه font خط بی نازنین و خط لاله زار lalezar  دانلود فونت بی نازنین b nazanin در فتوشاپ

دانلود فونت بی نازنین b nazanin ها فایل های هوشمند فتوشاپ هستند که به منظور نمایش یک مدل از یک طرح یا محصول، ساخته میشوند و بیشتر کاربرد آن برای نمایش یا معرفی مفهومی طرح ما، بر روی یک محصول یا یک سطح مشخص میباشد ، دانلود فونت بی نازنین b nazanin ها انواع مختلفی دارند و تقریبا برای هر محصولی دانلود فونت بی نازنین b nazanin آن ساخته شده است. به طور مثال ما خدمات چاپ روی تیشرت انجام میدیم و برای نمایش طرح هایی که به مشتریانمان ارائه میکنیم میتوانیم از دانلود فونت بی نازنین b nazanin تیشرت استفاده کنیم و تصویر مورد نظر خودمون رو روی دانلود فونت بی نازنین b nazanin تیشرت قرار بدیم و بطور خودکار این تصویر با پرسپکتیو تیشرت هماهنگ میشه یعنی اگه اون تیشرت که معمولا تصویر واقعی از یک تیشرت هست و در زاویه ی خاصی قرار داره یا اینکه چین و چروکی داره تصویر هم بر همون اساس با تیشرت ما هماهنگ میشه. زمینه استفاده دانلود فونت بی نازنین b nazanin ها گسترده هست از دانلود فونت بی نازنین b nazanin کتاب گرفته تا دانلود فونت بی نازنین b nazanin شیشه مربا، موبایل، صفحه نمایش، ست اداری،‌ بالش، پارچه، بسته بندی محصولات خوراکی، آرایشی، بهداشتی و حتی وسایل نقلیه و…  .

در این آموزش به شما نحوه پیدا کردن لایه هوشمند و جایگزین کردن تصویر خودتون داخل این لایه رو کامل در سه نوع دانلود فونت بی نازنین b nazanin مختلف آموزش میدیم ، با ما همراه باشید .

 

۱- ابتدا فایل دانلود فونت بی نازنین b nazanin مورد نظر رو در نرم افزار فتوشاپ باز کرده یا با درگ کردن یا از منوی File و گزینه Open .

 

 

 

۲- سپس در قسمت نوار ابزار، لایه ها (Layers) رو انتخاب میکنیم در صورت نبود گزینه از منوی بالا گزینه window سپس گزینه Layers رو انتخاب میکنیم تا به ابزارهامون اضافه بشه .

 

 

 

۳- در این قسمت لایه های دانلود فونت بی نازنین b nazanin رو میتونید ببیند و با کلیک کردن روی جهت   در سمت هر کدام پوشه ها میتونید محتویات اون پوشه رو مشاهده کنید و یا اگه لایه ای خاموش بود با زدن آیکون چشم  سمت چپ پوشه مورد نظر میتونید اون لایه رو فعال کنید، سپس با باز کردن پوشه مورد نظر که در این دانلود فونت بی نازنین b nazanin شامل DVD Disc و DVD Case میباشد به لایه های این دانلود فونت بی نازنین b nazanin دسترسی پیدا میکنیم .

 

 

 

۴- برای اعمال تصویر دلخواه ما بر روی دانلود فونت بی نازنین b nazanin ابتدا باید لایه مورد نظر رو پیدا کرد، در دانلود فونت بی نازنین b nazanin ها لایه ای بنام Smart Object  وجود دارد که تصویر یک مربع شطرنجی که گوشش آیکون یک برگه وجود داره، قراره در این لایه هوشمند تصویر دلخواه ما جایگزین بشه ، بعد از دوباره کلیک روی لایه هوشمند ما وارد این صفحه میشیم فقط یاتونه باشه باید روی این مربع شطرنجی کلیک کنید .

 

 

۵- در صفحه باز شده تصویر خودتون رو قرار بدید و صفحه رو ذخیره کنید، Ctrl+S یا از منوی File گزینه Save، سپس به دانلود فونت بی نازنین b nazanin خود برگشته و میتونید تصویری که روی لایه هوشمند قرار دادید و ذخیره کردید رو بر روی دانلود فونت بی نازنین b nazanin خودتون ببیند. برای تغییر قسمت های دیگه دانلود فونت بی نازنین b nazanin به همین ترتیب عمل کنید و طبق سلیقه خودتون لوگو پلاس logo plusیش کنید .

 

 

 

 

با یک جلسه دیگه از اموزش کوتاه

در خدمت شما دوستان عزیزم هستم داخل این جلسه میخوایم کار با دانلود فونت بی نازنین b nazanin رو یاد بگیریم که یکی از راه های کسب در امد و یکی از راه های زیبایی بیشتر کار ما میشه و اول بدونیم که دانلود فونت بی نازنین b nazanin اصلا چی هست ؟؟؟ ببینید دانلود فونت بی نازنین b nazanin یک سری فایل های psd اماده ای هست که به شما این امکان رو میده لوگو یا عکس خودتون رو هر جا که دوست دارید بندازید و ازش استفاده بکنید که در ادامه بیشتر باهاش کار میکنیم

 

برای مثال ما میخوایم امروز لوگو خودمون رو روی یک تیشرت مشکی اعمال بکنیم و خوب باید دانلود فونت بی نازنین b nazanin رو از کجا پیدا بکنیم و چطوری ازش استفاده بکنیم ؟؟؟؟ اولین قدم دانلود دانلود فونت بی نازنین b nazanin هستش برای دانلود دانلود فونت بی نازنین b nazanin داخل گوگل میزنیم ( دانلود دانلود فونت بی نازنین b nazanin تیشرت ) و نتایج رو برای ما نشون میده بهترین سایت های که برای دانلود دانلود فونت بی نازنین b nazanin هستن سایت های

و سایت هستن که واقعا هر چیزی که مربوط به فتوشاپ هست رو دارن و بعد از دانلود باید حتما برنامه

رو داشته باشید تا فایلی که به صورت زیپ به شما داده رو استخراج کنین

 

و حالا بعد از اینکه فایل های زیپ رو استخراج کردید داخل یک پوشه برای شما فایل های psd نمایش داده میشن که معمولا در هر فایل دانلودی چهار یا پنج نوع مختلف دانلود فونت بی نازنین b nazanin گذاشته میشه و شما میتونید استفاده کنید

 

یکی از فایل های خام رو بصورت رندوم باز میکنیم و وارد محیط فتوشاپ میشیم تا لوگوی مورد نظر خودمون رو روی تصویر اعمال کنیم

 

بعد از باز شدن فایل خام داخل همون سند برای شما چند لایه ایجاد شده که مربوط به دانلود فونت بی نازنین b nazanin هستن بین لایه های مورد نظر ما لایه مربوط به لوگو رو پیدا میکنیم و در فضای خالی کنار اون لایه کلیک راست میکنیم

 

بعد از کلیک راست برا شما چندین گزینه نمایش داده میشه که از بین گزینه های موجود گزینه edit contents رو بزنید که بعد از زدن این گزینه یک سند جدید برای شما ایجاد میشه که مربوط به همون لوگو هستش

 

حالا لوگوی خودتون رو وارد سند جدید کنید و لوگوی که بصورت پیش فرض اونجا قرار داشت رو خاموش کنید و میتونید ابعادش رو هم تنظیم کنید بعد از اینکه کارتون رو انجام دادید باید حتما سیو کنید تا روی سند اصلی لوگوی شما اعمال بشه برای سیو کردن هم میتونید از کلید های ترکیبی ctrl + s استفاده بکنید تا سیو بشه

 

و حالا دانلود فونت بی نازنین b nazanin لباس شما آماده هستش و میتونید ازش استفاده بکنید برای دیدن سایر

امیدوارم این آموزش براتون مفید بوده باشه و موفق و موید باشید

منبع : طراحی سایت در اهواز

 

 • شرکت آب پاکسازان
 • ۰
 • ۰

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب صنعتی2021 

تعمیرات دستگاه تصفیه آب صنعتی

مبحث تعمیر دستگاه تصفیه آب صنعتی، بحث بسیار گسترده و تخصصی است که بسته به طراحی دستگاه و نوع مشکل بوجود آمده،از خرابی قطعات برقی تا مشکل در هرکدام از فیلترهای سیستم و … متفاوت و گوناگون است، از این رو اگر جهت تعمیردستگاه تصفیه آب صنعتی به علت گسترده بودن نوع مشکل از تعمیرکاران و یا تکنسین‌های متخصص استفاده نشود می‌تواند باعث ایجاد هزینه‌ها و خرابی بیشتر در سیستم  شود.

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

رپرتاژ آگهی – یکی از رایج ترین روش تصفیه اب صنعتی، تصفیه آب اسمزمعکوس است؛ که به RO (reverse osmosis) نیز شهرت دارند یکی از مقرون به صرفه ترین،دقیق ترین روش تصفیه آب دربین چندین روش تصفیه آب صنعتی در جهان است. که بیس مکانیزم و عملکرد این دستگاه بر پایه‌ی فشار است.به این صورت که اب شور زلال که از سیستم پیش تصفیه خارج شده از طریق فشار تولید شده توسط‌ پمپ طبقاتی وارد فیلتر ممبرین یا به عبارتی دیگر وارد فیلتراصلی دستگاه اب تصفیه صنعتی شده و آب شیرین از آب خام جدا و خروجی فیلتر آب تولید و فاضلاب می‌باشد، آب تولید، همان آب محصول مورد نظراست و آب فاضلاب همان آب خام به مراتب غلیظ شده تر بدون هیچ مواد شیمیایی اضافی است واین نکته یکی از محاسن برتری روش اسمزمعکوس نبست به ما بقیه روش‌های تصفیه آب صنعتی است.

تصفیه آب کشاورزی

متاسفانه وضعیت آب در سال‌های اخیر با توجه به شرایط خشک سالی و گرمای هوا بدتر شده و شاهد این هستیم که در مناطقی با هوای و خاک مناسب، آب با کیفیت جهت کشت در دسترس نیست بدین منظور از دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی(https://abpaksazan.com/?p=4649)  ویژه صنعت کشاورزی استفاده می‌‍شود تا آب به کیفیت استاندارد برسد. این دستگاه بستگی به نوع محصول و متراژ زمین طبقه بندی شده و ساخته می‌شوند. برای خرید آب شیرین کن آب کشاورزی به روش اسمزمعکوس RO به سایت آب پاکسازام مراجعه کنید.

 

فروش تجهیزات تصفیه آب صنعتی

بخاطر کسترش صنعتی تصفیه آب به دلیل کمبود آب شیرین در دنیا، فروش و خرید تجهیزات تصفیه آب صنعتی نیز گسترش یافته و همین موضوع سبب شده تا تجهیزات و قعاط تقلبی در بازار بیشتر و بیشتر شود.(https://abpaksazan.com/?p=3591) از آن جایی که این شرکت دارای بیش از 20 سال سابقه در صنعت تصفیه آب است توانایی تشخیص جنس اورجینال را از جنس تقلبی را داراست و از آنجایی که این شرکت جزو طراحان و سازندگان دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی نیز هست جهت دستگاه‌های خود از جنس‌های اورجینال و اصل استفاده کرده زیرا این شرکت بر این باور است که کیفیت خوب، خود بهترین تبلیغ است و نیاز به تبلغ ندارد،به عنوان مثال برای خرید و قیمت ممبران تصفیه اب صنعتی؛ قبل از خرید با مشاورین شرکت مشورت کرده و خریدی هوشمندانه را تجربه کنید.

 سایت تصفیه آب abpaksazan.com به عنوان یکی از  اولین و بزرگ ترین ارائه دهندگان دستگاه های تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی رزینی

این دسته از روش تصفیه آب‌، دارای تنوع بسیاری هستند. این تنوع بالا به دلیل متفاوت بودن نوع مکانیزم و عملکرد رزین‌ها به وجود آمده‌اند. به عنوان مثال یکی از پرکاربردترین دسته رزین، رزین‌های میکس بد هستند که وظیفه‌ی کاهش تی دی اس را بر عهده دارند اما این دسته از رزین‌ها احیا پذریر نیستند و اگر برای تی دی اس بالا بکار گرفته شوند زود اشباع می‌شوند و عملا کارایی خود را از دست می‌دهند. از دسته‌های پرکاربرد دیگر، رزین‌های آنیونی و رزین‌های کاتیونی را می‌توان نام برد که این دسته رزین‌ها جهت کاهش سختی‌های موجود در آب بکار گرفته می‌شوند.که بسته به نوع املاح و سختی موجود در آب نوع رزین تغییر می‌کند.این دسته از رزین‌ها قابلیت احیا شدن را دارند..

تعمیرکار دستگاه تصفیه آب صنعتی

شیوه انتخاب و استخدام تعمیرکار و تکنسین‌های این شرکت جهت واحد خدمات، به این صورت است که این افراد می‌بایست دارای فکر فنی و هوش بالا به همراه شناخت کامل قطعات و تجهیزات ‌باشند. حال با آموزش و اصول تعمیرات و خرابی‌های سیستم، یک فرد در مجموعه پرورش داده شده و به عنوان کارشناس اجازه فعالیت پیدا می‌کند. میانگین فعالیت کارشناسان و تکنیسین کادر خدمات شرکت به 7 سال می رسد . و این در حالی است که آموزش‌ها و دوره‌های قوی نیز در شرکت برای آن‌ها برگزار گردیده است.

 

نصب دستگاه تصفیه آب صنعتی در محل

اهمیت سیستم RO در مجموعه‌ها و مکان‌هایی که دستگاه تصفیه آب صنعتی در آن نصب شده است، بر کسی پوشیده نیست . در بعضی از مواردی سیستم RO برای مکان خاص و کارهای خاص ساخته می‌شود. ماننده، بیمارستان‌ها، بخش دیالیز بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، دکل‌های نفتی (جهت تامین آب شرب و غیره)، تصفیه آب مرغداری‌ها، کشاورزی، تصفیه آب آزمایشگاهی  و… ارائه خدمات به این واحد‌ها در اولویت و مهم می‌باشد لذا با جان انسان و موجود زنده مرتبط است. به همین منظور ارائه خدمات شبانه روزی در هفت روز هفته به این دلیل است که اهمیت داشته و بایست به آن توجه نمود.

امداد تصفیه آب صنعتی

واحد خدمات شرکت آب‌پاکسازان، با ارائه‌ی خدمات نوین در زمینه‌ی تعمیر ونگهداری سیستم‌های تصفیه‌ی آب از قبیل mf , uf , ro و nf در ابعاد و مدال‌های مختلف هم‌چون دستگاه‌های تصفیه‌ی آب دریایی، کشاورزی، صنعتی، دام‌وطیور، پزشکی و شرب فعال می‌باشد. شما می‌توانید از طریق تماس با مرکز خدمات این شرکت، علاوه بر در خواست خدمات تعمیر ونگهداری از مشاوره‌های فنی‌ومهندسی به صورت کاملا رایگان استفاده نمائید. هدف و اولویت این واحد خدماتی ارئه‌ی سرویس‌های پشتیبانی بر مبنای رضایت‌مندی مشتریان است، هم‌چنین می‌توان به ویژگی‌هایی از قبیل پاسخ‌گویی در لحظه، ارئه‌ی خدمات در هفت روز هفته و بیست وچهار ساعت شبانه روز، سرعت عمل در سرویس‌دهی خدمات، استفاده از قطعات اصلی و باکیفیت اشاره نمود.

کاربرد فیلتر شنی

همان طور که پیش‌تر اشاره شد، Sand filter به دلیل مکانیزم به کار رفته در عین حال با هزینه تقریبا مناسب و ارزان کاربردهای زیادی داشته و در تصفیه خانه های صنعتی، خانگی، نیمه صنعتی، استخر و … کاربرد دارد. از اصلی ترین کاربردهای فیلترشنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

https://abpaksazan.com/sand-filter/

 • تصفیه آب فیلتر شنی استخری
 • پیش تصفیه Reverse osmosis
 • تصفیه پساب آب و فاضلاب
 • تصفیه آب شرب خوراکی
 • تصفیه آب کشاورزی
 • فیلتراسیون برج خنک کننده

مزایای فیلتر شنی آب پاکسازان قیمت ارزان فیلتر شنی، نصب، نگهداری و تعمیر آسان و خدمات پس از فروش شرکت در واحد سرویس تصفیه و همچنین تنوع بسیار بالا از نظر ظرفیت فیلتر شنی و سرعت عبور آب و قدرت تصفیه آب بالا با حذف ذرات بیشتر از 100 میکرون بعلاوه شستشوی آسان به روش معکوس می‌باشد.

انواع فیلتر شنی:

 1. فیلتر شنی Slow
 2. فیلتر شنی Rapid Gravity
 3. فیلتر شنی Rapid Pressure

اجزای دستگاه فیلتر شنی

 • شیر فیلتر و بکواش
 • شیر اطمینان
 • لوله آب تصفیه شده
 • نازل فیلتر شنی
 • صفحه زیر فیلتر شنی
 • شیر آب خروجی
 • شیر آب تصفیه شده
 • مسیر آب پساب(فاضلاب)
 • لوله آب ورودی
 • شیر تزریق پلی آلمینیوم کلراید PAC
 • شیر تزریق هیپوکریت
 • شیر کنترل جریان
 • فلومتر آب ورودی
 • گیج فشار آب ورودی

روش بکواش کردن و نحوه نصب فیلتر کربنی

فیلتراسیون کربن و سیلیس برای از بین بردن ذران معلق و همچنین مواد شناور و قابل جمع شدن و کربن جهت حذف کلر، بو و گاهاً میکروب استفاده می‌شود. ذرات از طریق جذب یا محصور شدن(حصاردار شدن، دیوارکشی شدن، حصار کشیدن) فیزیکی برداشته می‌شوند. در صورت فشار(نیرویی که همراه با شدت بر کسی یا چیزی وارد شود) بیش از حد فشار بر روی فیلتر، باید آن را شستشو دهید. سلیس دانه بندی همراه با سیلیس دانه درشت و صفحه نازل همچنین نازل فیلتر شنی و دریچه تخلیه سیلیس با وروردی آب، خروجی آب و  دریچه ورود سیلیس و همچنین شیر اطمینان و خروجی آب بکواش طراحی و تولید شده توسط شرکت تصفیه آب پاکسازان.

توانایی نتیجه و محصول دادن فیلتر شنی با حاصل، راندمان، فعل، کارکرد، میزانکار، نتیجه فیلتر ماسه، یعنی فیلتراسیون(فیلتراسیون شده، صاف کردن، از صافی گذشتن، از صافی گذراندن، تصفیه کردن) سطح و فیلتراسیون عمق تعیین می‌شود. فیلتراسیون سطح شامل جمع آوری ذرات بالاتر از بستر فیلتر است. این ذرات بطور مشترک یک توده متخلخل(دارایخللوفرج، پرمنفذ، خللوفرجدار، سوراخسوراخ، مشبک، منفذدار ≠ متراکم، متکاثف، فشرده، پرچگالی، پرتکاثف) کلان را تشکیل می‌دهند که قادر است ذرات جدید را به روشی بسیار مؤثر جمع کند. فیلتراسیون عمق به طور کلی شامل ذرات کوچک‌تر است که جمع آوری آنها دشوارتر است و با جذب به ذرات ماسه وصل می‌شوند. در هنگام شستشوی معکوس نسبت به خاک ناشی از فیلتراسیون عمق، از بین بردن سطح خاک آسان‌تر است.

از جمله کاربردهای مهم فیلتر شنی آب پاکسازان میتوان به نیروگاهها، پتروشیمی و پالایشگاهها | تصفیه خانه های آب و فاضلاب | کلیه سیستمهای حرارتی و برودتی | استخرهای شنا | صنایع لاستیک و پلاستیک | صنایع شیشه | صنایع فولاد و فلزات | صنایع رنگ | صنایع کاغذ سازی، شیمیایی و نساجی اشاره نمود.

خدمات آب پاکسازان تعریفی جدید از خدمات پس از فروش

پیشنهاد ما  قبل از خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی RO  از راهنمایی کارشناسان مجرب مجموعه آب پاکسازان برای انتخاب دستگاه متناسب با نیاز خود استفاده نمائید.

منابع مقاله :

تصفیه آب صنعتی رزینی

مزایا تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب اسمز معکوس

معایت تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی اقساطی

تصفیه آب کشاورزی

بهترین تصفیه آب صنعتی

بهترین دستگاه تصفیه آب صنعتی

 • شرکت آب پاکسازان
 • ۰
 • ۰

رایج ترین روش تصفیه آب صنعتی 1400

سازنده تصفیه اب صنعتی

مخزن فیلتر شنی

1. آنتراسیت (کربن فعال)

2. سیلیس ریز 0.3 تا 1 میلی متر

3. سیلیس متوسط 1 تا 3 میلی متر

4. سیلیس متوسط و درشت 3 الی 8 میلی متر

فیلترهای شنی تحت فشار مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نوع از انواع فیلترهای مورد استفاده برای استخرها می‌باشد که با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون، تصفیه‌ای مطلوب را فراهم می‌سازد. این نوع از فیلترها مجهز به دیفیوزهای گالوانیزه(Galvanization) در قسمت بالا هستند که آب را برای تصفیه بهتر بر روی بستر شنی روی فیلتر پخش می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتروارد https://abpaksazan.com/sand-filter/ این لینک شده و با مشاوره رایگان خریدی هوشمندانه داشته باشید.

مراحل ثبت سفارش تصفیه آب صنعتی

مرحله اول این است که مالکان و دارندگان سیستم RO می‌توانند از طریق تماس با تلفن‌های شرکت سفارش خود را ثبت نمایند.

مرحله دوم پس از تماس، کارشناسان مربوطه با توجه به نوع دستگاه، محل دستگاه، نوع خرابی دستگاه و ظرفیت دستگاه ،(https://abpaksazan.com/?p=3591) تکنسین خود را به محل اعزام می‌کند. لازم به ذکر است به هنگام ارسال کارشناس مربوطه، تمامی وسایل‌های مربوط به دستگاه، همراه واحد اعزامی می‌باشد و این موضوع باعث رفع مشکل در یک نوبت می‌گردد، که خود باعث کاهش هزینه و سرعت بخشیدن به کار می‌شود.

مرحله سومبعد از این که درخواست شما توسط شرکت ثبت و تایید شد، کارشناس مربوطه جهت اعزام با شما تماس خواهد گرفت و هماهنگی‌های لازم را انجام خواهد داد. این کار معمولاً به دلیل تعیین زمان مناسب جهت حضور کارشناس صورت می‌گیرد.

پس از انجام کار و تعمیر دستگاه، فرمی کامل از شرح کار توسط کارشناس مربوطه تکمیل می‌گردد. این فرم شامل اطلاعات مشتری، آدرس و محل دستگاه، قطعات استفاده شده، قطعات مورد نیاز در آینده، پارامترهای اصلی دستگاه (https://abpaksazan.com/?p=4649) قبل از انجام خدمات، پارامترهای اصلی دستگاه بعد از انجام خدمات و غیره ثبت می‌گردد. این فرم توسط دارنده دستگاهتصفیه آب صنعتی تایید می‌شود. این فرم به مشتری این دید را می‌دهد که چه قطعاتی در دستگاه تصفیه اب صنعتی خود تعویض شده، قبل و بعد از انجام خدمات چه اتفاقی رخ داده است.

فیلتر شنی

دستگاه فیلترشنی تصفیه آب پاکسازانو یا صافی‌شنی یکی از پرکاربردترین این روش‌ها برای کاهش غلظت جامدات معلق در آب از جمله ذرات شن و ماسه موجود در فیلتر شنی آب حاوی کدورت را را از خود عبور می‌دهد. ساخت و طراحی فیلترشنی یکی از مهم‌ترین خدمات ارائه شده توسط گروه مهندسی آب پاکسازان می‌باشد که توسط مهندسین با تجربه در حوزه تصفیه آب صنعتی صورت می‌گیرد.

مواردی که به واسطه کربن اکتیو حذف می‌شود

* cl

* NO32

* آفت کش‌ها

* علف کش‌ها

کارشناسان شرکت آب پاکسازان مشاوره‌های لازم را به منظور خرید گزینه مناسب با توجه به محیط و هدف مورد نظر ارائه خواهند داد.

انواع فیلتر شنی

انواع فیلترشنی شرکت تصفیه آب پاکسازان به ترتیب زیر می‌باشد.

1. فیلترشنی frp

2. فیلترشنی Steel

3. فیلترشنی Metal

4. فیلترشنی Galvanized

5. فیلترشنی Concrete

6. فیلترشنی ST37پ

https://abpaksazan.com/blog/

به منظور ارائه سفارش طراحی و تولید فیلترشنی کند، تند و تحت فشار، ثقلیو یا خرید فیلتر شنی‌های صنعتی تولید شده توسط این مجموعه می‌توانید از راه‌های ارتباطی ?? 09166915090 جناب آقای مهندس قدکساز ?? 06133739660 واحد فروش شرکت، به جهت مشاوره رایگان استفاده نمایید.

رایج ترین روش تصفیه آب صنعتی سیستم اسمز معکوس RO

پیشنهاد ما قبل از خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی RO  این است که از راهنمایی کارشناسان مجرب مجموعه آب پاکسازان برای انتخاب دستگاه متناسب با نیاز خود استفاده نمائید. 

به گزارش بازرگانیخبرگزاری مهر،تصفیه آب صنعتی Industrial wastewater treatment رایج‌ترین روش تصفیه آب به روش اسمز معکوس علی الخصوص برای استفاده‌، جهت ظرفیت‌های مختلف و با دقتتولید بالا می‌باشد، بیس مکانیزم اسمزمعکوس تصفیه آب صنعتی بر مبنای فشار می‌باشد. دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی RO از جهت مقدار ظرفیت تولید به چهار دسته‌ی زیر تقسیم می‌شوند. پکیج تصفیه اب صنعتی اسمز معکوس شرکت تصفیه آب پاکسازان در ظرفیت‌های مختلف در پروژه‌های خانگی، ساختمانی، نیمه صنعتی و سازنده و طراح پروژه‌های عظیم دستگاه‌های تصفیه RO آب صنعتی به جهت تولید آب تصفیه شده از نمک زدایی آب لب شور و دریایی و همچنین سازنده دستگاه تصفیه آب قابل هم و آب شیرین کن‌های کانتینری، در ادامه این مطلب با خدمات این شرکت آشنا می‌شوید.

تصفیه آب صنعتی کوچک

دستگاه‌های تصفیه اب صنعتی کوچک به دستگاه‌هایی از ظرفیت 2.5 مترمکعب در شبانه روز (2500 لیتر در 24 ساعت) تا 75 مترمکعب درشبانه روز (75000 لیتر در 24 ساعت) گفته می‌شوند. ازاین دستگاه‌ها معمولاً برای اورگان‌های دولتی، کارگاه‌های خصوصی، گلخانه‌های با ابعاد کوچک، آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و آب تصفیه فروشی‌هابکار گرفته می‌شوند.

تصفیه آب صنعتی متوسط

دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی متوسط به دستگاه‌هایی از ظرفیت 75 مترمکعب درشبانه روز (75000 لیتر در 24 ساعت) تا 300 مترمکعب درشبانه روز (300000 لیتر در 24 ساعت) گفته می‌شوند. دستگاه تصفیه آب صنعتی سیستم اسمز معکوس معمولاً جهت استفاده کارخانجات دیگ‌های بخار، کولینگ تاورها، مصارف کشاورزیو مرغداری‌ها می‌باشد.

???? سایت تصفیه آب abpaksazan.com به عنوان یکی از ???? اولین و بزرگ‌ترین ارائه دهندگان دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی | نیمه صنعتی با تمامی قطعات و تجهیزات جانبی اصلی تصفیه‌آب‌صنعتی‌(شرکت‌آب‌پاکسازان)

 تصفیه آب صنعتی بزرگ

دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی بزرگ به دستگاه آب شیرین کنی گفته می‌شود که پتانسیلی از ظرفیت 300 مترمکعب در شبانه روز (300000 لیتر در 24 ساعت) تا 1000 مترمکعب درشبانه روز (1000000 لیتر در 24 ساعت) را داراست. این دستگاه‌ها از حساسیت بالاتری نسبت به دستگاه‌های سایز متوسط و کوچک طراحی وتولید می‌شود زیرا ساخت این دستگاه‌ها هزینه اولیه بالایی دارد و معمولاً در کارخانه‌های بزرگ استفاده می‌شوند.

تصفیه آب صنعتی جاینت

دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی جاینت به دستگاه‌هایی از ظرفیت 1000 مترمکعب در شبانه روز (1000000 لیتر در 24 ساعت) به بالا گفته می‌شوند.این دستگاه‌ها مانند دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی بزرگ از حساسیت بسیار بالایی درطراحی و تولید برخوردارند. از این سیستم‌ها با ظرفیت به این عظیمی در کارخانه‌جات خاص و گاهاً در تصفیه خانه‌های شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

سیستم تصفیه اب صنعتی اسمزمعکوس شرکت تصفیه اب پاکسازان

از جمله خدماتی که توسط تیم امداد تصفیه قابل ارائه می‌باشد:

1. نصب دستگاه تصفیه آب در تمامی ظرفیت‌ها

2. تعمیر دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 5 مترمکعب در شبانه روز تا ظرفیت نامحدود

3. تعمیر و سرویس دستگاه تصفیه آب تخصصی و ویژه مانند تصفیه آب آزمایشگاهی، تصفیه صنعتی پزشکی و داروسازی تصویر صنعتی آب دریا

4. سرویس کامل دستگاه تصفیه آب صنعتی جهت افزایش کارایی و بهره وری تولید

5. اسید شویی و احیای فیلترهای ممبرین صنعتی جهت کاهش هزینه خرید مجدد فیلتر ممبرین

6. ارائه برنامه زمانبندی شده دقیق برای سرویس‌های دوره‌ای دستگاه تصفیه آب صنعتی جهت جلوگیری از خرابی

سرویس و تعمیر دستگاه تصفیه آب صنعتی کاری پیچیده و بسیار تخصصی است انواع دستگاه تصفیه آبصنعتی بر خلاف نمونه‌های خانگی و نیمه صنعتی قطعات و فیلترهای آب متفاوتی بوده و اگر سرویس و عیب یابی دستگاه تصفیه آب صنعتی درست انجام نشود ممکن است هزینه‌های بسیار زیادی به مالک آن وارد نماید ما تیمی ویژه تخصصی از کارشناسان تعمیرکار تصفیه آب صنعتی، نصاب تصفیه آب صنعتیو… داریم که پروژه‌های بسیار متنوعی را اجرا کرده‌اند از طراحی و تولید دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت بالا تا طراحی و تولید تصفیه صنعتی مخصوص داروسازی آزمایشگاه

پیشنهاد ما قبل از خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از راهنمایی کارشناسانمجرب مجموعه آب پاکسازان برای انتخاب دستگاه متناسب با نیاز خود استفاده نمائید.

امکان مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان مجرب تصفیه آب ?? 09166915090 مهندس قدکساز ?? 06133739660 واحد فروش شرکت

برای بهره مندی از این امکان از طریق شماره‌های فوق الذکر با شرکت آب‌پاکسازان در ارتباط باشید.

منابع :

تصفیه اب صنعتی RO

تصفیه آب صنعتی رزینی

مزایا تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب اسمز معکوس

معایت تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی اقساطی

تصفیه آب کشاورزی

بهترین تصفیه آب صنعتی

بهترین دستگاه تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب وپسابهای صنعتی

 • شرکت آب پاکسازان
 • ۰
 • ۰

ازها و انواع غشاها

علاوه بر غشا semi نیمه تراوا، بیشتر سیستم‌های اسمز‌معکوس مراحل پردازشی دیگری دارند که به تصفیه بیشتر آب و محافظت از غشا os اسمز‌معکوس در برابر بقایای بزرگتر کمک می‌کند. به طور معمول، سیستم‌های اسمز‌معکوس دارای سه مرحله، چهار مرحله یا پنج مرحله هستند. تعداد مراحل نشان می‌دهد که آب از طریق چندین فیلتر و غشا جهت تصفیه عبور می‌کند.

دستگاه تصفیه آب‌پاکسازان صنعتی RO..ف.

یک سیستم اسمز‌معکوس سه مرحله ای استاندارد دارای سه نوع فیلتر هست:

فیلتر رسوب جهت کاهش ذرات بزرگ مانند آلودگی و زنگ زدگی در آب کار می‌کند.

فیلتر کربن علاوه بر سایر آلاینده‌های کوچکتر، VOC‌ها و کلر موجود در آب را نیز کاهش می‌دهد.

غشای RO نیمه نفوذ پذیر تقریباً تمام ناخالصی‌های باقیمانده را از بین می‌برد.

سیستم‌های دارای مراحل بیشتر دارای فیلترهای کربن اضافی یا غشاهای دیگر هستند. در Complete Water Solutions، ما بیش از 43 نوع غشا جهت سیستم‌های فیلتراسیون اسمز‌معکوس ارائه می‌دهیم. به عنوان یک قانون کلی، مراحل بیشتر منجر به تصفیه و تصفیه آب بیشتر می‌شود. برخی از سیستم‌های اسمز‌معکوس شامل مراحل اضافی جهت سایر سیستم‌ها مانند یونیزاسیون هست. این سیستم‌ها معمولاً RO / DI نامیده می‌شوند.

فشار پمپ

جهت برنامه‌هایی که به سیستم فیلتراسیون RO بسیار متمرکز نیاز دارند، فشار پمپ بیشتری لازم هست. این محلول‌ها حاوی آلاینده‌های بیشتری هستند و فشار بیشتر باعث می‌شود تا آب تغذیه با کارایی بیشتری از طریق سیستم‌های تصفیه RO و غشا جریان یابد. جهت آب آلوده کمتر، فشار پمپ کمتری لازم می‌باشدزیرا به راحتی از غشا عبور می‌کند.

دستگاه تصفیه آب‌پاکسازان صنعتی چیست

برنامه‌های اسمز‌معکوس

از سیستم‌های تصفیه آب اسمز‌معکوس می‌توان جهت تصفیه آب جهت کاربردهای مختلف تجاری و صنعتی استفاده کرد. نوع سیستم اسمز‌معکوس مورد نیاز جهت کاربرد شما به عواملی مانند کیفیت آب خوراک، نیاز آب محصول تحت درمان و مقدار آب مورد نیاز محصول بستگی دارد.وقتی تجهیزات، قطعات و غشاهای اسمز‌معکوس را از Complete Water Solutions خریداری می‌کنید، به محصولات با کیفیت و تیمی از متخصصین آموزش دیده که می‌توانند در هر سیستم یا تعمیر و نگهداری مورد نیاز جهت سیستم اسمز‌معکوس شما کمک کنند، دسترسی پیدا می‌کنید. ما همچنین می‌توانیم سیستم‌های مربوط به اسمز‌معکوس را از هر شرکت یا سازنده ای تعمیر یا سرویس دهیم، صرف نظر از اینکه از کجا خریداری شده اند.

کاربردهای صنعتی اسمز‌معکوس

سیستم‌های اسمز‌معکوس صنعتی جهت صنایعی که نیاز به تصفیه آب دارند، مانند:

 • داروشناسی
 • میکروالکترونیک
 • هیدروپونیک
 • سلطنتی
 • نیروگاه‌ها و دیگ‌های بخار آب را تغذیه می‌کنند
 • تولید لبنیات

بسیاری از این صنایع جهت اطمینان از آلودگی محصولاتشان به آلاینده‌های ناخواسته به خالص ترین آب نیاز دارند. آب خالص اسمز‌معکوس همچنین راهی جهت محافظت از تجهیزات دیگر در برابر صدماتی می‌باشدکه ممکن می‌باشددر اثر تجمع آلاینده‌های آب در طول زمان ایجاد شود.

سیستم‌های اسمز‌معکوس همچنین در بسیاری از مکان‌های تجاری مانند آب آشامیدنی خالص، آب جز component و آب آزمایش استفاده می‌شود:

 1. مهمان نوازی
 2. امکانات پزشکی مانند بیمارستان‌ها
 3. تولید مواد غذایی و نوشیدنی
 4. مجتمع‌های مسکونی و ساختمان‌های مسکونی
 5. اتمام و آبکاری فلز
 6. رستوران و بار

آب شیرین کن

انواع خاصی از سیستم‌های اسمز‌معکوس جهت کاربردهای دیگر استفاده می‌شود. به عنوان مثال، واحدهای نمک زدایی از پمپ‌های فشار بالا جهت پمپاژ آب دریا از غشاهای خود جهت حذف نمک استفاده شده مانند شهرداری‌های ساحلی و قایق‌های تفریحی استفاده می‌کنند. واحدهای آب نمک شور را با غلظت کمتری نسبت به آب دریا فیلتر می‌کنند.خلوص آب با اسمز‌معکوس با استفاده از فشاری که به آب وارد می‌شود، حاصل می‌شود و مجبور می‌شود وارد غشایی نیمه تراوا شود که ناخالصی‌های محلول مانند کلر، نمک یا ذرات بزرگ را از بین می‌برد. سیستم‌های اسمز‌معکوس می‌توانند فلزات سنگین مانند آرسنیک، سرب و فلوراید را از بین ببرند. این ذرات و آلودگی‌ها پس از حذف، با فاضلاب پاک شده و ذخیره نمی شوند. نگهداری آسان به دلیل تمیز کردن / اصلاح غشاهای اسمز‌معکوس، فیلترها و گاهی اوقات سیستم ضد عفونی کننده سیستم. این نوع سیستم گزینه ای با کاربرد آسان و نگهداری آسان جهت دستیابی به فیلتراسیون آب را فراهم می‌کند.

سیستم‌های تصفیه آب با اسمز‌معکوس

مزایای اسمز‌معکوس نسبت به محلول‌های کامل آب

مشخصات تجهیزات اسمز‌معکوس خود را در کاتالوگ آنلاین ما مشاهده کنید

محلول‌های کامل آب به مواد اولیه با کیفیت عالی که جهت کاربردهای آب خالص طراحی شده اند مجهز هستند. از فناوری اسمز‌معکوس در بسیاری از کاربردهای نمک زدایی، فرآیند کاهش رسانایی TDS / و تأمین آب با خلوص بالا استفاده می‌شود. اسمز‌معکوس (RO) می‌تواند در ساختمان‌های مسکونی، تجاری یا صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. ما به عنوان ویسکانسین آب، سال‌ها تجربه در سیستم‌های تصفیه آب با اسمز‌معکوس داریم.

برای آسنایی بیشتر با اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی کلیک کنید.

بهترین سیستم فیلتر اسمز‌معکوس

ممکن می‌باشداینجا باشید زیرا در حال جستجوی آب آشامیدنی بی خطر جهت خود و خانواده خود هستید یا می‌خواهید در مورد سیستم‌های فیلتراسیون آب اطلاعاتی کسب کنید.

متأسفانه، آب شیر شما دیگر ایمن نیست، حتی اگر آب یا چاه‌های شهری "با کیفیت بالا" داشته باشید. علاوه بر این، هیچ تضمینی جهت بهتر بودن آب بطری از شیر وجود ندارد.

اسمز‌معکوس چیست؟

اسمز‌معکوس (reverse osmosis) نوعی فیلتراسیون خاص می‌باشدکه از غشای نازک و نیمه تراوا با منافذی به اندازه کافی کوچک جهت عبور از آب خالص و رد ذرات بزرگتر مانند نمک‌های محلول (یون‌ها) و سایر ناخالصی‌ها استفاده می‌کند. RO جهت تولید آب با خلوص بالا جهت سیستم‌های آب آشامیدنی، دیگهای بخار صنعتی، داروها، شیرین سازی آب دریا، فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی، مواد آرایشی و سایر موارد استفاده می‌شود. این یک فناوری بوده که بیش از یک قرن شناخته شده هست، اگرچه تا دهه 1960 تجاری نبود

مقالات مرتبط:

تصفیه آب صنعتی رزینی

معایت تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی اقساطی

مزایا تصفیه آب صنعتی

تصفیه اب صنعتی RO

تصفیه آب اسمز معکوس

 

 • شرکت آب پاکسازان
 • ۱
 • ۰

تصفیه اب صنعتی ro

 
این روش با استفاده از جریان برق DC و همچنین غشاهای آنیونی و کاتیونی، عملیات جداسازی امالح از آب صورت می پذیرد. کلمه Reverse در انتهای این روش بدین معنی می باشد که در اثر عبور آب از ممبرین های سیستم، یکسری از امالح بر روی ممبرِین ها رسوب می نمایند. در روش های سنتی که به ED معروف بود از تزریق اسید و آنتی اسکاالنت و اسید سولفوریک برای جلوگیری از رسوب استفاده می شد ولی در این روش به ازای حدوداً هر 15 دقیقه کار سیستم، پالریته سیستم یا همان جای قطبهای مثبت و منفی تعویض میگردد و امالح رسوب کرده بر روی سیستم از آن جدا میشوند. نکته ای که در مورد روش EDR قابل توجه می باشد این است که در هر مرحله از تصفیه تنها 50 %از امالح می تواند دفع گردد لذا برای رسیدن به خلوص باالتر باید آب در چندین مرحله تصفیه شود. روش EDR بیشتر برای تولید آب شرب در دنیا استفاده می شود. از آنجایی که TDS مناسب آب شرب بین 100 تا 500 میباشد وTDSخروجی این روش باالتر از100 میباشد، این روش بهترین روش تولید آب شرب در حجم های باال می باشد. حداقل حجم آب تولیدی به روش EDR حدود 15 متر مکعب در شبانه روز می باشد. EDRروش معایب 1-4-2 حداکثر TDS ورودی به سیستم 12000 PPM می باشد. ماکسیمم درصد حذف امالح در هر مرحله 50 %می باشد در حالی که در روشRO% ،99می باشد. این روش فقط توانایی حذف عناصری را دارد که از لحاظ الکتریکی خنثی نیستند. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 42 مثالً اگر شکر در آب حل شود یون های سازنده آن از لحاظ الکتریکی خنثی می باشند، لذا اگر آب شیرین بارها و بارها از این سیستم عبور نماید به هیچ وجه امالح آن حذف نمی گردد. همچنین این روش توانایی حذف میکرو ارگانیزم های موجود در آب مانند باکتری ها، قارچ ها، جلبک ها و ویروس ها را به علت اینکه از لحاظ الکتریکی خنثی می باشند را ندارد. EDRروش مزایای 2-4-2 یکی از مهمترین مزیت های روش EDR ریکاوری باالی سیستم می باشد که تا حد 94 %می تواند افزایش یابد این بدین معنی است که این سیستم میتواند 94 %آب ورودی را تصفیه نماید و فقط 6 %آن را به صورت پساب دفع نماید. مزیت دوم سیستم، عمر ممبرین های استفاده شده میباشد که حدود 10 سال میباشد. فشار کاری این سیستم کم می باشد، لذا هزینه های نگهداری اتصاالت و پایپینگ آن بسیار پایین می باشد و برای جلوگیری از خوردگی میتوان از اتصاالت UPVC در کل سیستم استفاده نمود. هزینه نگهداری این دستگاه نسبت به RO بسیار پایین تر می باشد. تزریق مواد شیمیایی برای جلوگیری از رسوب که مواد گران قیمتی هم می باشند نیاز نمی باشد. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 43 2-5 تصفیه آب به روش سیستم اسمز معکوس( RO( مقدمه 1-5-2 اسمز یک روش و شیوه نرمال)طبیعی( شامل عبور یک محلول غیلظ از میان مانع ممبرین نیمه تراوا می باشد. یک مخزن آب خالص را با ممبرین نیمه تراوا که به دو قسمت تقسیم شده، تصور کنید. آب خالص در مقایسه با دو قسمت یک ممبرین نیمه تراوا ایده آل در فشار و دما برابر از میان ممبرین ها عبور نمی کند، زیرا اختالف سطح شیمیایی دو قسمت برابر است. اگر نمک قابل حل به یک قسمت اضافه شود، اختالف سطح شیمیایی این محلول نمک کاهش پیدا می کند. استمراراً قسمت آب خالص از میان ممبرین به سمت قسمت محلول نمک حرکت می کند تا تعادل اختالف سطح شیمیایی احیاء گردد. در شرایط علمی، دو قسمت مخزن از لحاظ اختالف سطح شیمیایی شان تفاوت دارند و محلول، از طرف اسمز، اختالف سطح شیمیایی اش را در کل سیستم همسان می سازد. تعادل زمانی برقرار می شود که ناهمسانی و تفاوت فشار هیدرواستاتیک ناشی از تغییرات گنجایش حجم در قسمت، با فشار اسمزی برابر می شود. فشار اسمزی، یک تناسب خاصیت محلول به غلظت نمک و استقالل ممبرین است. اسمز معکوس، تکنولوژی مدرنی است که آب را برای مصارف متعددی از جمله نیمه رساناها، خوراک پزی، تکنولوژی زیستی، داروها، تولید برق، نمک زدایی آب دریا و آب خوردنی شهری، تصفیه می نماید. از اولین آزمایشاتی که در سال 1950 انجام شد طی آن هر ساعت چند قطره آب تولید می شد، امروزه نتیجه صنعت اسمز معکوس در تولید مشترک جهانی به بیشتر از 7/1 میلیون گالن در هر روز رسیده است. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 44 با افزایش روز افزون تقاضاها برای آب خالص )تصفیه شده( ، رشد صنعت اسمز معکوس در قرن اینده با افزایش روبه رو خواهد شد. در مخزن، آب به سمت قسمت نمک دار ممبرین حرکت می کند تا تعادل برقرار شود. به کارگیری فشار خارجی برای همسان سازی قسمت محلول نمک با فشار اسمزی همچنین باعث برقراری تعادل خواهد شد فشار مضاعف باعث افزایش اختالف سطح شیمیایی آب موجود در محلول نمک می شود و سبب عبور حالل به سمت قسمت آب خالص می گردد. زیرا در آن حالت دارای اختالف سطح شیمیایی پائین تری می باشد. این پدیده اسمز معکوس نامیده می شود. نیروی محرک شیوه اسمز معکوس، فشار کاربردی است. مقدار انرژی مورد نیاز برای تفکیک اسمزی مستقیماًً به میزان شوری حالل مربوط می شود. بنابراین، انرژی بیشتری برای تولید مقدار یکسان آب از حالل با غلظت باالی نمک الزم است. اسمز معکوس چگونه کار می کند برای درک اسمز معکوس بهتر است با اسمز نرمال شروع کنیم. بر طبق دیکشنری وبستر هریام، اسمز به معنای حرکت و جنبش حالل از ممبرین نیمه تراوا )مثل سلول زنده( به داخل محلول بسیار غلیظ شده ای است که تمایل به همسان سازی غلظت حل شده روی دو طرف ممبرین دارند. این یک تعریف صحیح محسوب می شود. در سمت چپ، بشر پر از آب قرار دارد و مخزنی که در آب نیمه غوطه ور است. همانطور که انتظار دارید سطح آب در مخزن به اندازه سطح آب در بشر است. در آنجا، انتهای مخزن به ممبرین نیمه تراوا چسبیده است و مخزن با محلول نمکی نیمه پر است و در آن غوطه ور است. در ابتدا سطح محلول نمک و آب برابر است اما با گذشت زمان، وقایع غیر منتظره ای روی می دهد. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 45 آب داخل مخزن افزایش می یابد. این افزایش را به فشار اسمزی نسبت می دهند. ممبرین نیمه تراوا ممبرینی است که برخی از اتم ها یا مولکول ها را عبور می دهد، اما مانع عبور بقیه می گردد. ممبرین است اما تقریبا برای هر چیزی که ما معموالً از آن عبور می دهیم، ناتراوا می باشد. مثال ممبرین نا تراوا، آستر روده های شما یا دیوار سلول است tex-gore از یک ممبرین نیمه تراوا معمول دیگر است. ساختار tex-gore شامل الیه نسبتاً نازک پالستیکی است که در داخل آن میلیون ها روزنه کوچک ایجاد کرده اند. روزنه ها برای عبور بخار آب از آن به اندازه کافی بزرگ هستند اما برای جلوگیری از عبور آب مایع به اندازه کافی کوچکند. ممبرین به غیر از مولکول های نمک به مولکول های آب اجازه عبور میدهد. یک روش برای درک فشار اسمزی این است که مولکول های آب را بر روی دو طرف ممبرِین ها تصور کنید. این تصور در تضاد با motion Brownian است. بر روی قسمت نمکی، بعضی از روزنه ها با اتم های نمک مسدود شده اند اما در قسمت آب خالص چنین چیزی وجود ندارد. بنابراین آب بیشتری از قسمت آب خالص عبور می کند، چون روزنه های بیشتری برای عبور آب خالص در قسمت آب خالص وجود دارد. آب موجود در قسمت نمکی افزایش می یابد تا یکی از این دو حالت روی دهد: ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 46 .1غلظت نمک در دو طرف ممبرین مساوی شود، البته در این مورد این حالت روی نمی دهد، چون آب خالص در یک قسمت و آب شور در طرف دیگر وجود دارد. .2همانطور که ارتفاع ستون آب شور افزایش می یابد فشار آب نیز افزایش پیدا می کند تا اینکه فشار اسمزی برابر شود. در این نقطه اسمز متوقف خواهد شد. به هر حال، اسمز دلیل این مسئله است که نوشیدن آب شور )مثل آب اقیانوس( شما را خواهد کشت. زمانی که آب شور وارد معده تان می شود، فشار اسمزی، آب را به بیرون بدنتان هدایت می کند، تا نمک در داخل معده شما رقیق شود، بنابراین شما آب بدنتان را از دست می دهید )آب بدنتان خشک می شود( و می میرید. در اسمز معکوس، هدف این است که از ممبرین به گونه ای استفاده شود که شبیه فیلتری برای تولید آب قابل نوشیدنی آب شور )یا آب آلوده دیگر( عمل نماید. آب شور روی یک طرف ممبرین گذاشته می شود و فشار برای متوقف کردن اعمال می شود. سپس وارونه می شود، یعنی جریان اسمزی روی می دهد، در مجموع این کار فشار زیادی می گیرد و نسبتاً کند پیش می رود اما به هر حال این کار انجام می شود. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 47 2-5-2 پیشینه تاریخی اسمز معکوس: تحقیق در مورد اسمز معکوس در سال 1950 در دانشگاه فلوریدا، جائیکه رید و بوتون که توانستند خاصیت نمک زدایی ممبرین استات سلولز را شرح دهند، آغاز شد. لوب و سوریرجان، گسترش تکنولوژی اسمز معکوس را با ایجاد نخستین ممبرین استات سلولز نا متقارن ادامه دادند. تحقیق در مورد این پیشرفت خوب و امیدوار کننده منجر به ایجاد پیکربندی بهتر و جدیدتر اجزای اسمز معکوس شد، به طوریکه امروزه این صنعت اکثرا اجزای مارپیچ فنری و در برخی موارد اجزای فیبر توخالی را تولید می کنند. دراوایل سال 1980 تحقیق و بررسی در البراتوارهای دولتی آمریکا، منجر به تولید نخستین ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 48 ممبرین پلی آمیر مرکب شد. این ممبرین ها عمدتاً نسبت به ممبرین های سلولزیک، از جریان تراوش و نمک زدایی باالتری برخوردارند. امروزه با معرفی ESPA3 توسط هیدراناتیک ها، این صنعت با ترتیب کاهش بزرگی در مسیر نمک، به افزایش 20 دفعه ای در جریان هر فشار بر روی ممبرین های سلولزیک اصلی رسیده است. 2-5-3 تکامل اسمز معکوس یکی از قدیمیترین اسناد ثبتشده در مورد ممبرینهای نیمهتراوا مربوط به سال 1748 است، که در مورد مشاهدهی پدیدهی اسمز توسط Nollet Abbe میباشد. در سال 1850 افراد دیگری مانند Pfeffer و Traubeپدیدهی اسمز را با استفاده از ممبرینهای سرامیکی مورد مطالعه قرار دادند. بههرحال تاریخ فنآوری کنونی به 1940 برمیگردد، زمانیکه دکتر Hassler Gerard از دانشگاه کالیفرنیا در لسآنجلس(UCLA، ( در سال 1948 بررسی خواص اسمز سلوفان (cellophane(را آغاز نمود. او پیشنهاد کرد که الیهی نازکی از هوا در مجاورت دو ممبرین از جنس سلفون قرار گیرد Hassler. فرض کرد که با انجام عمل تبخیر بر روی سطح یک ممبرین، بخار آب با استفاده از پدیدهی اسمز از میان هوای موجود عبور کرده و بر روی سطح مقابل پدیدهی چگالش اتفاق میافتد. امروزه میدانیم که پدیدهی اسمز در انجام عمل تبخیر نقشی ندارد، اما شبیهترین حالت به محلول و پدیدهی نفوذ جسم حل شده در ممبرین میباشد . در سال 1959 ،Reid.E.Cو Breton.J.E از دانشگاه فلوریدا، قابلیت عمل نمکزدایی را در الیهی نازکی از استات سلولز اثبات کردند. آنها ممبرینهای نیمهتراوای انتخابی را با روش سعی و خطا ارزیابی کردند، و بیشتر به الیههای نازک پلیمری حاوی گروههای هیدروفیلی )آبدوست( توجه نشان دادند. مواد آزمایش شده عبارت بودند از سلوفان، هیدروکلراید الستیکی، پلیاستایرن و استات سلولز. بسیاری از این مواد در فشارهای کمتر از ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 49 psi800 ، جریان آب تصفیهشده تولید نکردند و مقدار دفع کلراید در آنها کمتر از 35 ٪بود. بههرحال، استات سلولز ) مخصوصاً ( 43-CA 88 DuPont مقدار دفع کلراید بیش از 96 ٪نشان داد، حتی در فشارهای کمتر از 400 . psi حدود شدت جریان نفوذی، تقریباً از 2 گالن در فوت مربع – روز (gfd (برای یک الیهی نازک از استات سلولز با ضخامت 22 میکرون، تا بیش از 14 gfd برای الیهای با ضخامت 7.3 میکرون، در فشار 600 psiو با محلول سدیم کلراید 1.M0 ، مورد آزمایش قرار گرفت Reid. و Breton نتیجه گرفتند که استات سلولز دارای خاصیت نیمهتراوایی الزم جهت کاربردهای عملی میباشد، اما باید شدت نفوذ و دوام آنها برای موارد تجاری اصالح شود. یک دهه پس از تالش دکترHassler ، Loeb Sidneyو Sourirajan Srinivasa از UCLA در مورد پدیدهی اسمز و اسمز معکوس شروع به تحقیقاتی متفاوت با آنچه که دکتر Hassler انجام داده بود، کردند. رویکرد آنها عبارت بود از تحت فشار قرار دادن یک محلول، مستقیماً بر روی الیهای نازک و صاف از پالستیک. عمل آنها باعث تکامل اولین ممبرین استات سلولز نامتقارن در سال 1960 گردید. -1948 تحقیقات Hassler بر روی خواص اسمزی ممبرین سلوفان درUCLA -1955 اولین استفادهی گزارش شده از عبارت "اسمز معکوس" Reid- 1955 مطالعه در مورد غشاءهای جداکنندهی مواد معدنی را در دانشگاه فلوریدا آغاز نمود Breton- 1959و Reid ظرفیت نمکزدایی الیهی نازکی از استات سلولز را نشان دادند. Loeb- 1960و Sourirajan ممبرین استات سلولز نامتقارن را در UCLA تکمیل نمودند. -1963اولین مدول مارپیچی (wound spiral (عملی توسط Atomics General تکمیل گردید. -1965 ساخت اولین تاسیسات تجاری RO برای آب لبشور درCA , Coalinga ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 50 -1965توضیح مدل انتقال از طریق نفوذ در محلول توسطal. et , Lonsdale -1967اولین مدول فیبر تو خالی (fiber hollow (با موفقیت بهطور تجاری توسط DuPont تکمیل گردید. -1968اولین مدول مارپیچی چند الیهای توسط System Fluid تکمیل شد. Hoehn–Richter- 1971 از DuPont ممبرین پلیآمید آروماتیک را به ثبت رسانید. Cadotte- 1972 غشای کامپوزیتی دو رویه را تکمیل نمود. -1974 اولین تاسیسات تجاری RO برای آب دریا درBermuda TriSep- 1994 اولین ممبرین با قابلیت رسوبگذاری کم را معرفی نمود. Hydranautics- 1995 اولین ممبرین پلیآمیدی با مصرف کم انرژی را معرفی نمود. -2002سیستمهای ممبرینیKoch ، اولین مدول “MegaMagnum “با قطر 18 اینچ را معرفی نمود. ممبرین نانوکامپوزیت با الیهی نازک در UCLA تکمیل شد. بهعلت اصالحات قابل توجهی در مقدار شدت نفوذ، از این ممبرین برای ساخت RO با قابلیتهای تجاری استفاده شد، زیرا شدت نفوذ در آن ده برابر شدت نفوذ در ممبرینهای با مواد شناخته شده تا آن زمان بود )مانند ممبرینهای Reid و .( Breton این ممبرینها در ابتدا بهطور دستی بهشکل ورقههایی صاف قالبریزی میشدند. در ادامهی تکامل در این زمینه، ممبرینها را بهشکل لولهای (tubular (قالبریزی کردند. شکل 2 طرحی از لوازم قالبگیری لولهای استفاده شده توسطLoeb و Sourirajan میباشد. شکل 3 چاه درپوشدار با کف غوطهور را که Leob و دانشجویان از آن استفاده میکردند، نشان میدهد، این چاه هنوز در Boelter UCLA Hallقرار دارد. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 51 بهدنبال Loeb وSourirajan ، محققان از سال 1960 تا حوالی 1970 پیشرفت سریعی در راه تکامل ممبرینهای بادوام RO تجاری داشتندLonsdale Harry ،. Merten.Uو Riley Robert مدل " محلول – نفوذ " در مورد انتقال جرم در ممبرین RO را تنظیم کردند. اگرچه بیشتر جنس ممبرینها در آن زمان از جنس استات سلولز بودند، اما این مدل توانست دادههای تجربی بسیار خوبی را ارائه دهد، حتی در مورد ممبرینهای پلیآمیدی کنونی نیز بدینگونه است. درک مکانیزم انتقال برای تکامل ممبرینهایی که عملکرد اصالحشدهای از خود نشان میدادند ) از نظر شدت نفوذ و مقدار دفع (، اهمیت داشت. آروماتیک پلیآمید یکE.I.Du Pont De Nemours & Company Inc. (DuPont) ،1971 سال در خطی متصل به گروههای اسید سولفونیک را ثبت اختراع نمودند و نام تجاری آن را ممبرین PermasepTM ( DuPont Company , Inc. شرکت ثبتشدهی تجاری عالمت) .Permasep گذاشتندB-9 , B-10 (DE , Wilmingtonمیباشد. این ممبرینها نسبت به ممبرینهای استات سلولز دارای شدت نفوذ آب زیادتری در فشارهای عملیاتی کمی پایینتر بودند. این ممبرینها بهگونهای منحصربهفرد قالبگیری شدند تا نسبت به انواع ورقهای یا لولهای دارای فیبرهای توخالی ظریفتری باشند. تا سال 1972 که Cadotte John در Research Star North اولین ممبرین پلیآمید کامپوزیتی دو رویه را تهیه نمود، ممبرینهای استات سلولز و پلیآمید آروماتیک خطی بهعنوان استاندارد صنعتی مورد استفاده قرار میگرفتند. این ممبرین جدید در فشار عملیاتی پایینتر نسبت به ممبرینهای استات سلولزی و پلیآمید آروماتیک خطی آنزمان، دارای عملکرد و مقدار دفع مواد حلشدهی بیشتری بود. پس از آن، Cadotte براساس واکنش فنیلن دایمان و کلراید تریمزول، ممبرین کامپوزیتی کامالً دو رویهی آروماتیکی را تکمیل نمود. این ممبرین تبدیل به استاندارد صنعتی جدید شد و امروزه نام آن FT30 است، و مبنایی برای اکثر ممبرینهای Water Dow و FilmTecTM’ Solutions Process میباشد ) مانند BW30 که بهمعنی ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 52 ممبرین FT30 برای آب لبشور است (Water Brackish (و TW30 که بهمعنی ممبرین FT30 برای آب شهری است (Water Tap (و غیره ... و در مورد بسیاری از ممبرینهای تجاری موجود از تولیدکنندگان دیگر نیز چنین میباشد FilmTec. (نام تجاری تولیدات شرکت Chemical Dow واقع در ,Midland Michiganمیباشد. دیگر مراحل تکمیلی قابل توجه در فنآوری غشایی بهشرح زیر میباشد: -1963• اولین مدول کاربردی از نوع بافت مارپیچی در Atomics General Gulf تکمیل شد ) .بعدها به RSystems Fluidتغییر نام داد و اکنون متعلق به , Wilmington , Systems Membrane Koch .MAمیباشد .( افزایش تراکم بستهبندی در مورد غشاءها در یک مدول باعث کاهش اندازهی سیستم RO شد. -1965• اولین RO تجاری برای آب لبشور (BWRO (در ساختمان Raintree واقع در , Coalinga Californiaوارد خط بهرهبرداری شد. ممبرینهای استات سلولز لولهای در UCLA تکمیل و آماده شدند و در تاسیسات مورد استفاده قرار گرفتند. عالوه بر این، سختافزار سیستم در UCLA ساخته شد و بهتدریج به محل تاسیسات برده شد. -1967• اولین مدول تجاری باا استفاده از ممبرین فیبر توخالی توسط DuPont تکمیل شد. نوع ترکیببندی این مدول بهگونهای بود که تراکم بستهبندی در مدولهای ممبرینی آن زیاد شده بود. -1968• اولین مدول غشایی دارای بافت مارپیچی چند الیه، توسط Bary Don و سایرین از Gulf Atomics Generalدر دسامبر 1968 ،تحت امتیاز US با شمارهی 870،417،3 با نام Reverse“ ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 53 “Purification Osmosisتکمیل شد. ترکیب مارپیچی چند الیه از طریق حداقل کردن افت فشار ایجاد شده بهوسیلهی جریان آب تصفیه شده، که بهطور مارپیچی به سمت لولهی جمعآوری مرکزی هدایت میشود، باعث بهبود خواص مربوط به شدت جریان در مدول RO میگردد. -1978• ممبرین 30-FT برای شرکت FilmTec بهثبت رسید و تحت مالکیت این شرکت قرار گرفت ) اکنون متعلق به شرکت Chemical Dow در MI , Midland (میباشد. 2-5-4 کاربرد اسمز معکوس اسمز معکوس میتواند هم برای خالصسازی آب و هم برای تغلیظ و بازیافت جامدات حلشده در آب خوراک )که آبزدایی نامیده میشود( مورد استفاده قرار گیرد. عمومیترین کاربرد RO تعویض یونی، شامل نرم کردن آب با استفاده از سدیم، جهت تخلیص آب مصرفی مورد نیاز برای بویلرهای با فشار کم تا متوسط، میباشد . کیفیت آب تولیدی از RO بهگونهای است که میتواند در چنین فشارهایی بهطور مستقیم برای تامین آب جبرانی بویلر مورد استفاده قرار گیرد. برای بویلرهای با فشار باالتر و مولدهای بخار، سیستم RO را میتوان بهصورت یک پیشتصفیه جهت سیستم تعویض یونی دارای دو بستر )دو ستون مبادلهکننده( یا یک بستر مختلط )میکسبد(، به سیستم تعویض یونی متصل نمود . استفاده از RO قبل از سیستم تبادل یونی میتواند به مقدار قابل مالحظهای زمان تناوب احیای رزینی را کاهش دهد، همچنین مقدار اسید، باز و پساب ناشی از عملیات احیا را که باید مورد استفاده قرار گرفته و ذخیره گردد را شدیداً کم میکند. در برخی شرایط، یک واحد RO ثانویه میتواند جایگزین سیستم تبادل یونی گردد تا آب
. ممبران 6-2 2-6-1 نقش و اهمیت کاربرد ممبران ها در صنعت تصفیه آب ممبرانها نقشی کلیدی را در تکنولوژی شیمیایی ایفا می نمایند. ویژگی مهم ممبران ها، توانایی آنها در کنترل نرخ نفوذ گونه های شیمیایی یا اجزا ء گازی یا مایع درون مخلوط هنگام عبور از ممبران می باشد. به منظور افزایش و بهبود عملکرد ممبرانها در فرآیندهایی چون تصفیه و جداسازی، شناخت کامل و دقیق انواع ممبرانها و همچنین طبقه بندیهای موجود الزم و ضروری می باشد؛ لذا در این تحقیق به بررسی انواع ممبرانها از لحاظ ساختار فیزیکی، اندازه حفره، جنس و مدول پرداخته شده است. در ادامه نیز شیر ین سازی آب به عنوان یکی از مهمترین کاربردهای ممبرانها در صنعت تصفیه آب در کنار سایر کاربردها بررسی شده است. در آخر نیز دورنما و چشم اندازی از آینده ممبرانها ترسیم گردیده است. افزایش بی رویه جمعیت از مهمترین مشکالت فزاینده در قرن بیست و یکم می باشد، آمارها حاکی از آنست که جمعیت تا سال2150 با دو برابر افزایش، از مرز 5/11میلیارد نفر خواهد گذشت. چنین انفجار جمع یتی، بروز مسائلی از قبیل سوء تغذیه، قحطی، آلودگی، بیماریهای واگیردار، خشکسالی و بحرا ن ها را اجتناب ناپذیر خواهد نمود . در این میان آب نقش کلیدی را در نجات انسان بازی می کند ؛ لذا آبیاری، نمک زدایی یا شیرین ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 56 کردن آب و فیلتراسیون آن مهمترین فن آوریهای هزاره سوم محسوب می گردند. سرامیک ها نیز با عنایت به فراوانی اکسیدها در طبیعت، در زمره مواد کلیدی و استراتژیک در این زمینه محسوب می شوند. امروزه بسیاری از سیستم های تصفیه آب و تکنیکهای تصفیه، به طور وسیعی گسترش یافته اند تا قادر به تولید آب سالم باشند؛ اما این تکنیکهای مختلف تصفیه آب چگونه با یکدیگر مقایسه می شوند و کارایی هرکدام چیست؟ ممبرانها انواع2-6-2 ممبران ها از چند لحاظ تقسیم بندی می گردند . انواع این تقسیم بندیها بر مبنای ترکیب شیمیایی و ساختار فیزیکی، اندازه حفره ممبران، جنس و مدول ممبران می باشد که در ادامه به بررسی تک تک آنها می پردازیم. انواع ممبران ها از لحاظ ترکیب شیمیایی و ساختار فیزیکی ممبران ها به طور کلی به دو دسته ایزوتروپ و غیرایزوتروپ تقسیم می شوند . ممبرانهای ایزوتروپ از لحاظ ترکیب شیمیایی و فیزیکی در طول سطح مقطع خود یکسان می باشند ؛ در حالیکه ممبر انهای غیرایزوتروپ در طول سطح مقطع خود یکن واخت نبوده و شامل الیه هایی هستند که از لحاظ ساختار و یا ترکیب شیمیایی با یکدیگر متفاوت می باشند. انواع ممبران ها از لحاظ اندازه حفره اسمز معکوس ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 57 تکنیک اسمز معکوس در مقابل اسمز مستقیم به کار می رود . در اسمز مستقیم، هنگامی که دو محلول با غلظتهای مختلف توسط یک ممبران نیمه تراوا از یکدیگر جدا گردند به گونه ای که امکان عبور حالل از ممبران وجود داشته باشد در حالیکه اجزاء حل شده قادر به عبور از آن نباشد یک انتقال خود به خود )نفوذ(حالل رخ خواهد داد . حالل که معموال آب می باشد از سمت با غلظت کمتر به سمت با غلظت بیشتر حرکت خواهد کرد. فرایند اسمزی می تواند معکوس گردد . اعمال فشار به یک محلول غلیظ تر باعث نفوذ حالل، از ممبران نیمه تراوا و قرارگیری آن در محلولهای با غلظت کمتر خواهد شد اصطالح اسمز معکوس به شکل جداسازی یونهای حل شده و مولکولهای کوچک که باعث آلوده شدن آب می گردند، اختصاص دارد در اسمز معکوس فشاری بیشتر از فشار اسمزی به محلول ورودی و غلیظ تر اعمال می گردد تا شاهد جریان حالل از قسمت غلیظ تر به قسمت رقیق تر باشیم.اندازه اندک حفره ها در این نوع ممبرانها، مسدود شدن آنها را نسبت به انواع دیگر محتمل تر می سازد. اگر چه پیشرفتهای اخیر در تکنولوژی ممبران، منجر به گسترش ممبرانهایی شده است که در فشارهای کمتری کار می کنند. به کارگیری ممبرانهای با فشار کمتر، به معنی ذخیرۀ انرژی الکتریکی و کاهش هزینه می باشد. اسمز معکوس در صنعت به منظور تهیه آب قابل شرب از آبهای شور و نمکی به کار می رود و به طور روز افزونی در تصفیه فاضالب ها به کارگرفته می شود. به طورکلی سیستم اسمز معکوس با سایر فرایند های جداسازی که برای حذف تمامی آلودگیهای آب به کارمی روند)مانند تقطیر(رقابت می نماید. توانایی حذف آلودگی توسط ممبران اسمز معکوس بسیار وسیع بوده و شامل موارد زیرمی باشد: •حذف مینرال ها و فلزات حل شده ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 58 •حذف یونهای منفرد حل شده و عوامل مسبب سختی •حذف ویروس ها، باکتری ها و پیروژن تا سقف99٪ •حذف نمک ها، مواد قندی، پروتئین ها، فلزات سنگین و فلزات رادیواکتیو •حذف پنبه نسوز، انواع مزه ها، رنگ، ترکیبات شیمیای ایجاد کننده بو، ذرات، جامدات حل شده و گل و الی نانوفیلتراسیون3-6-2 نانوفیلتراسیون نیز یک فرایند جداسازی به کمک ممبران می باشد که از ممبرا ن های نازک و متخلخل با اندازه حفره در محدوده یکهزارم تا پنجهزارم میکرون بهره می جوید . فشار اعمالی بر جریان محلول در این تکنیک، در محدوده 3 تا MPa 4 می باشد. به دلیل بزرگتر شدن اندازه حفره ها در ممبرانهای نانوفیلتراسیون، این ممبرانها توانایی کار کردن در فشارهای پایین تری نسبت به ممبرانه ای اسمز معکوس داشته که این به معنی هزینۀ کمتر عملیات و نگهداری این ممبرانها می باشد. محدوده ابعاد حفره های تکنیک مذکور، به گونه ای عمل می نماید که یونهای تک ظرفیتی می توانند از ممبران عبور نمایند، در حالیکه یونهای چند ظرفیتی که دارای ابعاد بزرگتری نسبت به نوع تک ظرفیتی هستند، اجازه عبور نخواهند داشت . ناشی از پدیده مذکور، این ممبرانها را به عنوان ممبران حذف کننده مینرالها یا نرم کننده آب نیز می نامند . قابلیت این ممبرانها در حذف نمکهای آلی بی همتا ست . حذف ترکیبات آلی حل شده و تفکیک نمودن مواد آلی با وزن مولکول ی کم و زیاد از دیگر تواناییهای این ممبرانها می باشد. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 59 اولترافیلتراسیون4-6-2 ممبران اولترافیلتراسیون، به طور قابل مالحظه ای متخلخل تر از دو نوع دیگر است . محدوده اندازه حفره این ممبرانها بین0/005 تا0/1 میکرون می باشد . وجود تخلخلهای با اندازه بزرگتر در این ممبرانها، فالکس بیشتر جریان و در عین حال فشار ورودی کمتری را سبب می گردد)2/0 تا4/1)Mpa ناشی از اندازه بزرگتر حفر ه های ممبران ، این تکنیک قادر به حذف یونها نبوده و اغلب گونه های قابل حل مانند نمکهای معدنی از درون ممبران عبور خواهند نمود. در این روش، کلوئیدها، جامدهای معلق، میکروارگانیسم ها، مولکولهای آلی با وزن مولکولی باال و پروتئینها از درون ممبران عبور نخواهند کرد و در درون جریان برگشتی باقی خواهند ماند . یکی از کاربردهای مهم این ممبرانها حذف کلوئیدها و سایر ذرات موجود در محلول ورودی به منظور جلوگیری از انسداد ممبران اسمز معکوس می باشد که در ادامه مسیر نصب شده است. 2-6-5انواع ممبران ها از لحاظ جنس )آلی)پلیمری ممبرانهای-1-5-6-2 این ممبرا نها بر مبنای ساختار فیزیکی خود به سه دسته هموژن )متقارن(، غیرهموژن)نامتقارن ( و کامپوزیتی تقسیم می شوند. برخی از معایب اصلی ممبرانهای پلیمری عبارتند از : محدوده باریک دمای مجاز ، مقاومت مجاز، است حکام مکانیکی کم، رخداد تجزیه زیستی، کمی pH اندک در برابر حمله شیمیایی، محدوده باریک عمر مفید. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 60 غیرآلی ممبرانهای 2-5-6-2 ممبرانهای غیر آلی از موادی مانند سرامی ک ها، فلز ات، گرافیت یا ترکیب آنها ساخته م ی شوند ولی در این تحقیق منظور از ممبرا ن های غیرآلی، انواع سرامیکی می باشد و تمرکز تنها بر روی همین دسته خواهد بود. هدف از ساخت ممبران های سرامیکی کاهش و یا حذف برخی محدودیت های انواع پلیمری می باشد . این ممبران ها در شرایط سخت به طور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند ؛ ج اییکه ممبرا ن های پلیمری عملکرد مطلوبی نداشته و یا قادر به انجام فرایند نخواهند بود . اکسید های فلزی )آلومینا، زیرکونیا، تیتانیا، ..( متداولترین مواد سرامیکی مصرفی برای ساخت این ممبران ها هستند و از پایه های معمول می توان از آلومینا و کاربید سیلیسیوم و ... نام برد . این پایه ها نه تنها حداکثر نفوذپذیری ممبران را تامین می سازند بلکه پایداری مکانیکی ممبران ر ا نیز به مقدار زیادی افزایش می دهن ممبران های سرامیکی، استحکام مکانیکی باال و همچنین مقاومت به سایش باالتری را از خود نشان می دهند و همچنین در اثر فشرده شدن ساختار تحت فشارهای اعمالی و گذشت زمان تجزیه نخواهند شد ؛ به همین دلیل دوام و ایمنی ممبرا ن های سرامیکی، از انواع پلیمری بیشتر می باشد . این ممبرا ن ها از لحاظ حرارتی پایدارند و توانایی کار دردماهای باال را دارا هستند ؛ به طور یکه بسیاری از ممبرا ن های سرامیکی در دمای1000 ºC نیز قابل مصرف هستند. مقاومت ممبران های سرامیکی در مقابل عوامل شیمیایی و باالتر از تشعشع به طور قابل مالحظه ای بیشتر از انواع پلیمری می باشد و این ممبران ها در مقابل عوامل زیستی خنثی م ی باشند؛ به همین دل یل این ممبرا ن ها در بسیاری از کارب ردهای شیمیایی ، دارویی و فرایند تصفیه آبها و پسابها به عنوان انتخاب اول مطرح می باشند . ناشی از تفاوتهای مذکور، آسیب دیدگی کمتر ممبران و در نتیجه اطمینان بیشتر از محصول تولیدی و همچنین هزینه کمتر عملیات ، از اثرات به کارگیری ممبرانهای ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 61 سرامیکی خواهد بود . از معایب عمده و اساسی این ممبرانها، نیز می توان به وزن زیاد آنها و هزینه ساخت باالتر آنها در مقایسه با ممبرا ن های پلیمری اشاره نمود؛ اگرچه مورد آخر توسط طول عمر باالی ممبران جبران می گردد . امروزه ممبرا ن های سرامیکی به طور روز ا فزونی در کاربردهای جداسازی به خدمت گرفته می شوند. تکنولوژی ساخت این ممبران ها با معرفی مواد سرامیکی نانوساختار، دچار تحول و پیشرفت بزرگی شده است . تکنیک های زیادی برای تولید مواد نانوساختار و ساخت الیه های سطحی انتخابی وجود دارد که همگی بر فرایند سل - ژل است وار بوده و بیشترین مواد مصرفی در تولید الیه های نانوساختار موادی چون2 TiOو .باشند میAl2O3 ، ZrO2، CeO2 2-6-6 انواع ممبران ها از لحاظ مدول (Tubular Membrane)ای لوله های ممبران 1-6-6-2 طراحی این ممبران ها بسیار ساده می باشد به گونه ای که ممبران مورد نظر یا در درون یک لوله متخلخل قرار می گیرد و یا بر روی سطح داخلی لوله پوشش داده می شود و محلول به درون لوله پمپ می گردد. لوله مصرفی باید فشارهای مورد نیاز در حین کار را تحمل نماید . مایع تغذیه از یک طرف لوله وارد شده و همزمان با جریان رو به جلوی آن در درون لوله، بخشی از آن به صورت عرضی نفوذ خواهد نمود . قسمت نفوذ کرده که همان محصول مورد نظر می باشد در پوسته بیرونی لوله جمع آوری می گردد. شکل زیرنشان دهنده یک تصویر شماتیک از ممبران های لوله ای شکل می باشد. از مزایای اصلی ممبرانهای لوله ای شکل ، امکان حرکت سریع مایع ورودی بر روی سط ح ممبران می باشد به گونه ای که این حرکت می تواند سرعتی بالغ بر 10 )s/m (داشته باشدکه باعث کاهش احتمال انسداد سطح ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 62 ممبران خواهد شد . از کاربردهای اساسی این ممبرانها تصفیه محلولهای با درصد باالی ذرات جامد معلق می باشد زیرا این ممبران ها برای ذرات جامد معلق از تلورانس باالیی برخوردار هستند. (Spirally Wound Membrane)مارپیچی های ممبران 2-6-6-2 در این ممبرا ن ها یک ورقه مسطح که می تواند چندین الیه داشته باشد به دور یک هسته مرکزی پیچیده می شود. این ممبران ها در درون لوله هایی نصب می شوند به گونه ای که محلول ورودی از یک انتها وارد شده، به صورت عرضی در درون ممبران نفوذ کرده و در ادامه به سمت لوله مرکزی هدایت و جمع آوری خواهد شد. شکل زیر بیانگر تصویر شماتیک ممبران مارپیچی می باشد. از مزایای این ممبران ها، سطح مخصوص باالی ممبران در عین حجم کم آن می باشد . در این ممبران ها مسیرهای باریک جریان )موجود در الیه بافته شده ( نسبت به جریانهای گل آلود حساس بوده و امکان انسداد آنها وجود دارد به همین دلیل همواره در به کارگیری این ممبرا ن ها از فرآیندهای پیش تصفیه به منظور حذف ذرات جامد معلق استفاده می شود . کاربردهایی چون شیرین سازی آب دریا و آب شور از مواردی هستند که در آنها از ممبران های اسمز معکوس به شکل مارپیچی استفاده می گردد. (Hollow Fiber Membrane)توخالی الیاف های ممبران 3-6-6-2 در این ممبرا ن ها از الیافی توخالی و همانند م وی سر استفاده می گردد به طوریکه قطر خارجی آنها کمتر از 200میکرون می باشد . الیاف مذکور دارای یک پوسته نازک و متراکم)ممبران( بوده که از نفوذ آلودگیها جلوگیری کرده و تنها به محصول اجازه عبور می دهند . در زیر این پوسته فعال، یک الیه ضخیم و متراکم ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 63 )پایه(به کار می رود که نقش آن حمایت 6 الیه فعال می باشد . این الیاف به یکدیگر بسته می شوند و به صورت یک دسته Uشکل یا مستقیم در می آیند . جریان ورودی به درون الیاف وارد می شود و به دنبال آن بخش نفوذ کرده (محصول)، در بیرون الیاف و بخش تغلیظ شده (باطله)، در انتهای دیگر الیاف جمع آوری می گردد. ممبران های فیبر توخالی دانستیه فشردگی بسیار باالیی دارند و نیاز به فضای اندکی برای کار خواهند داشت شیرین سازی آب دریا، تهیه آب قابل شرب و همچنین تصفیه فاضالبها از جمله مواردی هستند که در آن از ممبران های به شکل الیاف توخالی به طور گسترده ای استفاده می گردد. (Flat Membrane)تخت های ممبران 4-6-6-2 این نوع مدول، ساده ترین شکل ممبران بوده و اولین ممبران نیمه نفوذپذیری که تولید شد از لحاظ هندسی،تخت بود. شکل زیر یک نمای کلی از ممبران های تخت را نشان می دهد. این ممبرانها، از دو صفحه در انتها، ممبران صفحه ای شکل و صاف و صفحات جدا کننده که با ترتیب خاصی قرار گرفته اند ؛ تشکیل می گردند .الزم به ذکر است که صفحات جداکننده ، نقش هدایت جریان تغذیه را بر روی سطح ممبران به عهده دارند. ساخت، نصب و عملکرد این ممبر ان ها ساده می باشد ولی معایب عمده ای چون نسبت سطح به حجم اندک و بنابراین نیاز به فضای زیاد هنگام کار، مشکالت دمونتاژ کردن ممبران به هنگام تمیز کردن آن و بنابراین پر زحمت و زمان بر بودن فرآیند تمیز نمودن آن را نمی توان نادیده گرفت. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 64 2-6-7 شیرین سازی)نمک زدایی(Desalination یکی از کاربردهای مهم ممبرا ن ها در بخش تصفیه آب، شیرین سازی آبهای شور می باشد . به طور میانگین ، آب دریا تقریبا حاوی35000 ) l/mg(نمک می باشد . برای مصرف یک آب استاندارد، میزان نمک آن باید mg/l 250از کمتر باشد . برای تهیه یک آب استاندارد از آب حاوی l35000/mg نمک، نیاز به ممبرانی با خاصیت دفع نمک تا3/99 ٪می باشد تا با یک بار عبور آب، آنرا به میزان استاندارد، نمک زدایی نماید. در حال حاضر تکنولوژیهای مختلفی برای شیرین سازی آب مورد استفاده قرار می گیرد . در این میان،متداولترین این تکنولوژیها عبارتند ازDistillation Effect-Multi. ،flash Stage–Multiو اسمزمعکوس در هر دو تکنیک MSF و MED انتقال حرارت بین بخار و آب شور صورت می گیرد در حالی کهRO تکنیکی است بر پایه ممبران که تفاوت عمده آن با دو روش قبلی در حذف مرحله تبخیر می باشد. تکنیک اسمز معکوس نسبت به دو تکنیک دیگر مزایای بزرگی را داراست که به ذکر برخی از آنها می پردازیم. یکی از عوامل بسیار مهم در فرایند شیرین سازی آب ، مصرف انرژی فرایند می باشد . مصرف کمتر انرژی منجر به کاهش هزینه محصول می گردد . تنها مصرف انرژی در روش RO انر ژی الکتریکی الزم برای راه اندازی پمپها می باشد؛ در حالیکه روشهای ، MEDو MSF عالوه بر صرف انرژی برای عملکرد پمپها، به حرارت دهی برای تبخیر آب نیز نیازمند هستند. هزینه انرژی مصرف شده و هزینه نگهداری و تعمیرات سیستم، دو فاکتور اصلی در تعیین هزینه سیستم می باشند. در این میان، هزینه شیرین سازی آب، در روش RO نسبت به روشهای MSF و MED به طور قابل توجهی کمتر می باشد. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 65 در رابطه با مسائل زیست محیطی، هیچ یک از این سه فرایند ، فرایندهای ایده آلی نیستند . در این فرایندها از افزودنیهای شیمیایی استفاده می گردد و آب شور برگشتی از هر سه فرایند MSFو MED ، ROحاوی میزان نمک باال و عوامل شیمیایی خواهد بود . ولی هنگامی که بحث دمای آب شور برگشتی و اثرات مخرب آن بر روی اکوسیستم آب مطرح می شود فرایند ROکمترین اثر منفی را بر روی محیط اطراف خواهد گذاشت این حقیقت در کنار حداقل میزا ن خروجی اتمسفری ناشی از مصرف کمتر انرژی باعث گردیده است که به عنوان یک انتخاب دوستار طبیعت مطرح گردد. 2-6-8 رسوب و کنترل رسوب در ممبران مشکل رسوب و انسداد ممبران، مشکلی بسیار جدی بوده و خطری است که تمامی فرایندهای ممبرانی را تهدید می نماید . رسوبات می توانند باعث انسداد حفرات ممبران گردند و در نتیجه باعث کاهش میزان محصول و افزایش هدایت آب گردند . فرایندهای صحیح نگهداری و پیش تصفیه و همچنین روشهای مناسب تمیز کردن ممبران، مواردی هستند که باعث کاهش انسداد و بهبود عملکرد سیستم شده و طول عمر سیستم را باال خواهند برد.به طور کلی چهار نوع انسداد مطرح است؛ انسداد ناشی از جامدهای حل شده، جامد های معلق، مواد آلی غیر زیستی و ترکیبات بیولوژیکی )موجودات زنده(. روشهای متعدد و کارآمدی به منظور کنترل هر یک از این رسوبات وجود دارد و به کارگیری این روشها باعث به حداقل رساندن میزان رسوب شده و بهبود عملکرد سیستم و افزایش طول عمر سیستم را سبب خواهد شد. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 66 2-6-9 کاربرد ممبرانهای سرامیکی در زمینه های مختلف صنعتی با توجه به تواناییهای بسیار زیاد ممبران های سرامیکی، برتریهای آنها نسبت به انواع پلیمری و مزایای متعدد آنها که در گذشته همگی ذکر گردید، این ممبرا ن ها در صنایع زیادی به کار می روند . از کاربردهای ممبران های سرامیکی می توان به موارد زیر اشاره نمود: •صنایع شیمیایی : جداسازی و تمیز نمودن محصول، جداسازی کاتالیست ها، بازیافت رنگ ها و رنگدانه ها، نمک زدایی محصوالت، تمیز کردن و استفاده مجدد از حاللهای آلی •صنایع فلزی و مهندسی سطح : تصفیه امولسیون های آب -روغن، بازیافت فلزات سنگین، تصفیه پسابهای شیشه و الیاف شیشه ای •صنعت مواد غذایی و نوشیدنی : شفاف سازی آبمیوه ها، تغلیظ آبمیوه ها، استرلیزه نمودن شیر و پنیر، جداسازی و تفکیک اجزاء شیر، نمک زد ایی آب پنیر، آبگیری محصوالت، تصفیه آب آشامیدنی صنعت بازیافت و محیط زیست : بازیافت مواد دارویی و ضد آفت، حذف میکروارگانیسمها، حذف فلزات سنگین و مواد رادیواکتیو 2-6-10 دورنما و چشم انداز آینده ممبرا نها با موفقت ممبرا ن ها در عرصه تصفیه آب، تکنولوژی ممبرا ن ها همچن ان رو به پی شرفت می باشد . کماکان مشکالتی مانند مسدود شدن ممبران، نیاز به توجه و بررسی دارد . تحقیقات در این زمینه )انسداد ممبرانها(بر روی اصالح سازی سطح ممبران و افزایش فرایندهای پیش تصفیه آب ، قبل از ورود آن به ممبران متمرکز شده است . عالوه بر تصفیه پسابها و شیرین سازی ، کاربردهای جدید ممبرانها به منظور تصفیه آب نیز در حال ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 67 پیگیری می باشد . به طور کلی، حوزه کاربرد ممبرانها ب ه طور وسیعی گسترش یافته است . اقتصادی بودن، دوستار طبیع ت بودن، متنوع و مستعد بودن و کاربرد آسان آنه ا باعث گردیده است که ممبرانها به عنوان اولین انتخاب در کاربردهای تصفیه آب مطرح باشند. 2-7 تکنیک نوظهور تصفیه آبEXIR این تکنیک جدید که طی سال ها تحقیق در آلمان اختراع و به ثبت جهانی رسیده و مورد آزمایش و تایید انستیتوها و کارشناسان مختلف در آلمان قرار گرفته، تنها بر اساس روش حرارتی و بدون استفاده از مواد شیمیائی و فیلتر و غیره عمل کرده و برای اولین بار به بازار عرضه می شود. ابتدا آب در این دستگاه در اثر حرارت خواه ناخواه ضدعفونی شده و امکان بوجود آمدن باکتری در آب و دستگاه وجود ندارد. از آنجا که فیلتر در این دستگاه بکار نرفته همواره صحیح عمل کرده و هرگز قدرت تصفیه آن اشباع نمی شود و نیازی هم به خرید دائم فیلتر و غیره نیست. قدرت تصفیه دستگاه هیچ گاه حتی نوسان نداشته و بر اساس آزمایشات متعدد و متمادی تمای موادی که در پائین بر شمرده شده با اطمینان از آب جدا می شوند: تصفیه آب در این دستگاه بدون اضافه کردن مواد شیمیائی بر اساس تنظیم و تشدید جریان هیدرودینامیک و فعل و انفعاالت شیمیائی در سطوح نانو و میکرو و ماکرو انجام می پذیرد. همچنین کریستالیزاسیون آهک آب همراه آلیاژ و کاتالیزور ویژه ای که در ساخت دستگاه بکار رفته امکان فعل و انفعاالت شیمیائی سریع و بیشتری را در آب برای اولین بار به گونه ای عملی ساخته که حتی در درجه حرارت هائی به مراتب پائین تر از نقطه جوش، آب تصفیه می شود. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 68 در روش های رایج تصفیه عموما آب میبایست در قسمت های مختلف قبل و بعد از واحد تصفیه آماده ٔ تصفیه و مصرف شود. با روش اکسیر این کار تنها در یک مرحله و هم زمان و تنها در یک ظرف صورت میپذیرد، با این امتیاز که حجم دستگاه نیز زیاد نیست. در این تکنیک عالوه بر روش های رایج تصفیه آب از تکنیک Nanoهم استفاده شده که برای اولین بار در زمینه تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفته و به این خاطر است که این تکنیک با وجود ساده بودن میتواند همه ٔ مراحل تصفیه را همزمان انجام دهد. در نانو تکنولوژی technoloy-Nanoذرات در سطح چند نانومتر ترکیباتی را ممکن می کنند که در شیمی معمولی در سطوح ملکولی امکانپذیر نمی باشد. طی جریان تصفیه در کنار ضد عفونی آب همزمان هم سختی آب تا 80 %کاهش پیدا کرده، هم مواد آالینده آب به صورت رسوب از آب جدا می شوند و هم میزان قلیائی آب افزایش می یابد که برای سالمتی بسیار مفید است. در این دستگاه همچنین میزان کلر، آمونیاک ، بو، تا حدی رنگ، تمام ترکیبات فرار و نیمه فرار) از جمله حالل ها و ترکیبات آلی مضر ناشی از کلریزه کردن آب و برخی از مواد دفع آفات( نیز در آب کاهش می یابد. عالوه بر مواد مذکور از میزان کدر بودن آب که ناشی از شناوری ذرات معلق ترکیبات آلی و معدنی در آب است تا حدود 75 %کاسته می شود. از این رو مورد استفاده این دستگاه تنها به تصفیه آب لوله کشی منحصر نشده بلکه می تواند، بر خالف دستگاه هائی که در باال ذکرشان رفت، آب های زیرزمینی و سطحی با میزان کدر بودن زیاد را نیز تصفیه کند. به این خاطر با این دستگاه ها می توان هنگام سفر و سوانح آب آشامیدنی سالم در هر کجا از آب رودخانه و یا چاه تولید کرد. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 69 در تمامی آب گرم کن های رایج، جهت کاهش سختی آب می بایست مدت مدیدی آب را جوشاند اما از آنجا که میزان قلیائی آب به اندازه کافی باال نرقته و جریان کریستالیزاسیون بطور کامل انجام نمی گیرد، آالینده ها و مواد معلق آب جدا نمی شوند، ضمن اینکه مقدار زیادی از آب بخار شده، غلظت مواد در آن افزایش یافته و هزینه این کار نیز زیاد است. در مقابل، در این دستگاه نوظهور بدون صرف انرژی بیشتر از انرژی مورد نیاز جهت گرم کردن آب، همزمان تصفیه نیز در آب صورت می پذیرد؛ ضمن اینکه در جریان این نوع تصفیه تمام امالح سالم آب گرفته نشده و امتیاز آن در مقابل روش اسموز معکوس عالوه بربسیار ارزان تر بودن آن در قیاس با دستگاه های دیگر در این نکته است. دستگاه های کوچک اکسیر حدود90 % از دستگاه های اسموز معکوس ارزان تر هستند! گرم کردن دستگاه می تواند با برق، گاز ، نفت و یا هیزم انجام گیرد. در نوع دیگری از این دستگاه، گرم کن برقی در داخل دستگاه قرار دارد. به این خاطر جهت تهیه آب سالم، به ویژه در سفر و مناطق فاقد آب لوله کشی و همچنین سوانح این دستگاه وسیله قابل اعتمادی جهت تهیه آب آشامیدنی سالم تر و به مراتب ارزانتر از آب های آشامیدنی در بطری است. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 70 فصل3 مواد شیمیایی تصفیه آب 3-1مواد شیمیایی آب سیستم های خنک کننده در سیستم های خنک کننده که درصنایع پتروشیمی کارخانجات ذوب آهن پاالیشگاهها نیروگاه های تولید برق استفاده می شوند کیفیت آب نقش مهمی در خوردگی تشکیل لجن وآلودگی بیولوژیکی در سیستم ها ایفا میکند.بدیهی است میزان PH آب رابطه مستقیم با پدیده خوردگی و تشکیل رسوب دارد.همچنین میزان سختی آب نیز تاثیر مستقیم در بروز مشکالت در سیستم دارد که پیامد آن هزینه های گزاف تعمیرات، افت شدید راندمان سیستم و کاهش سرعت انتقال حرارت را در پی دارد.در انتخاب مواد شیمیایی محافظ سیستم باید به پارامترهایی مانندآنالیز آب گردشی و آب جبرانی نوع فلزات بکاربرده شده حجم حوضچه و سیکل تغلیظ دقت شود. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 71 3-2مواد شیمیایی آب سیستم های مدار بسته سیستم های مدار بسته به جهت تماس نداشتن با هوا احتیاج بسیار کمی به آب جبرانی داشته و عموما برای انتفال حرارت توسط آب استفاده می شوند. رسوب و خوردگی مشکل رایج این سیستم ها می باشد. رسوبها معموال ازکلسیم و منیزیم بوجود می آیند. رسوبها در این سیستم باعت کاهش انتقال حرارت و راندمان و همچنین ایجاد خوردگی شدید در سطوح این سیستم ها می باشد. بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین عارضه ای رسوبات باید به سرعت از مدارحذف گردند.خوردگی نیز آسیب های جدی به سیستم وارد کرده و سطح از بین رفته نهایتا موجب نشتی در سیستم می شود. 3-3 مواد شیمیایی آب بویلرها کیفیت آب استفاده شده در دیگ های بخار نقش بسیار مهمی در عملکرد سیستم دارد. رسوبات ایجاد شده در جداره بویلرها تبادل حرارتی را کم کرده مصرف سوخت را هم باال میبرد.همچنین اکسیژن موجود در آن باعث خوردگی زنگ زدگی و از بین رفتن جداره بویلر میشود.بطور کلی کیفیت آب جبرانی و آب تغذیه در بویلرها به طور مستمر باید کنترل شود و به پارامترهایی نظیراکسیژن-سختی آب -PH-امالح بخار و قلیایت باید دقت شود. این مواد انواع مختلفی دارند که جهت اهداف خاص مورد استفاده قرار می گیرند. - 1جذب کننده های اکسیژن دیگ بخار - 2مهارکننده های رسوبات و انباشته ها بویلرها ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 72 - 3بازدارنده میعانات خورنده بویلره - 4مواد ضد کف بویلرها (DEFOAMER( - 5مواد تنظیم کننده PH بویلرها - 6مواداز بین برنده گل و الیدیگ بخار (REMOVER MUD( - 7مواد و محصوالت چند منظوره(TREATMENT MULTIFUNCTIONAL( 3-4تمیز کننده ممبران در سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس سطح ممبران ها به مرور زمان توسط رسوبات گرفته می شوند که نیاز به شستشوی دوره ای و نگهداری دارند. انتخاب مواد شستشوی مناسب و همچنین زمان شستشو موجب باال رفتن طول عمر کاهش هزینه و راندمان بهتر سیستم میشود. 3-4-1عملکرد مواد شستشو کننده ممبران -جداسازی آهن و منگنز اکسید هیدروکسید، -از بین برنده موثرکربنات، فسفات، سولفات و انباشته های حاوی فلوراید ، -تمیز کردن سیلیس کلوئیدی و سیلیکات، -برطرف کننده و تمیز کننده انباشته های سنگین ارگانیک پلیمرهای کاتیونی و هیدروکربن هاجلوگیری ازتولید موجودات بیولژیکی و تمیز کردن لجن ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 73 3-4-2مزایاحذف ذرات کلوئیدی رس و یا مانند آن بایوسایدهای ممبرانکامال بهداشتی و بی خطر جهت استفاده در ممبران های تولید آب شرب و خانگیاز بین برنده انباشته ها و رسوب ها از روی سطح ممبرانتزریق کمترین مواد جهت تمیزکردن و بهره گیری از بیشترین راندمانکاهش زمان تمیزکردن استفده از روشهای متداول گندزدایی قبل از ممبران ها برای سالمتی ممبران ها کافی بنظر نمیرسند و گرفتگی میکروبی (Biofouling (مشکل عمده ممبران ها در سیستم های تصفیه آب میباشند.. به همین منظوربکارگیری روش موثری برای پاکسازی ممبران از میکروارگانیزم ها ضروری بوده و عمر ممبران ها افزایش میدهد. استفاده از بایوساید برای این منظور در فواصل زمان معین توصیه می شود. مواد تمیز کننده و بایوسایدهای ممبران ممبران انواع مختلفی دارند که بسته به نوع گرفتگی پیشنهاد می شوند. Green sandآهن حذف رزین 5-3 پس از سختی آب ، حضور امالح آهن و منگنز ، معمولترین مشکل موجود برای مصرف کنندگان آب ، خصوصاً در بخش صنعتی محسوب می گردد . این عناصر عمدتاً بصورت اکسید فریک نامحلول و اکسید منگنز ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 74 نامحلول وجود دارند . حضور یون آهن در آبها بسته به غلظت ، می تواند سبب ایجاد رنگ زرد مایل به قهوه ای، طعم نامطلوب آب ، ایجاد لکه های رنگی بر روی لباسها و غلظت باالی آن سبب ایجاد رسوب در لوله ها و تجهیزات صنعتی می شود . حضور منگنز در آب سبب ایجاد لکه های قهوه ای رنگ بر روی لباسها و ایجاد ذرات سیاه رنگ بر روی وسایل گشته و همچون آهن طعم نامطلوبی در چای و قهوه ایجاد می کند. ترکیبات آهن در آب به دو صورت یون دو ظرفیتی) فرو( و سه ظرفیتی )فریک( می باشند . ترکیبات آهن موجود در آبهای سطحی بیشتر به صورت فریک می باشند ، زیرا در اثر مجاورت آب با هوا ، اکسیژن کافی موجود در آب ، ترکیبات آهن را به طور کامل اکسید شده تبدیل می کند . ترکیبات فریک شکل کامالً اکسید شده ترکیبات فرو می باشند . ترکیبات موجود در آب چاه نیز معموالً به صورت فرو می باشند که در صورت تماس با هوا ،از حالت فرو به فریک تبدیل می گردد. ترکیبات فرو از طریق کاربرد رزینهای تبادل یونی کاتیونی )عموماً سدیمی( قابل حذف می باشند . با این وجود حضور ترکیبات فریک می تواند بر روی بستر رزینی تشکیل رسوب نموده و عملکرد سیستم را مختل نماید . از اینرو باید از ورود ترکیبات فریک به داخل سیستم جلوگیری نمود ، لذا ضروری است تا از تماس آب با هوا جلوگیری نمود . جهت احیاء این رزینها از آب نمک استفاده می شود . رزینهای تبادل هیدروژنی نیز برای جداسازی یونهای فرو از آب به کار می روند . برای احیاء این رزینها از اسید سولفوریک استفاده می شود. Ca(ClO)2کلسیم کلریت هیپو 6-3 ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 75 کلرعنصری گازی شکل به رنگ زرد مایل به سبز است که در سال 1774 توسط شیمیست سوئدی کشف گردید wihelm carl. این گاز در گروه 17 جدول تناوبی قرار دارد که به سری هالوژن معروف است . کلر در طبیعت به صورت آزاد وجود ندارد و معمول ترین منشأآن نمک طعام می باشد. کلر باعث آزردگی دستگاه تنفس می شود . گازی که پرده های مخاطی را می آزارد و مایعی که پوست را می سوزاند . مقدار کمی در حدود 1000 ppm. آن احتماال در پی کمی تنفس عمیق کَشنده است ، این عنصر در طبیعت فقط به حالت ترکیب یافت می شود و مهمترین ترکیب آن با سدیم به صورت نمک یافت میشود مثل نمک طعام NaCl کارنالیت و سیلویت. این عنصر یک عنصر هالوژن است که توسط الکترولیز به دست می آید .کلر کاربرد وسیعی در زندگی روزمره دارد . از این عنصر برای گندزدایی آب استفاده می شود که آب را به صورت نوشیدنی سالم در اختیار قرار می دهد . آب آشامیدنی همیشه مقدار کمی کلر دارد. همچنین این عنصر به طور گسترده در تولید کاغذ، مواد رنگی و جوهر ، در صنعت منسوجات و پارچه در تولیدات نفت، دارو، یک عامل گندزدا، در حشره کشها ، غذاها ، حاللها، رنگها ، پالستیکها و بسیاری دیگر از تولیدات مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر ترکیبات کلر برای بهداشت آب آشامیدنی )به عنوان ماده ضدعفونی آب( و سفید کننده ها، مواد ضدعفونی کننده ، و فرآوری پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این عنصر برای ساخت کلراتها ، کلروفرم، تترا کلرید کربن و استخراج برم استفاده می شود. 3-7آهک هیدراته آهک هیدراته یک ترکیب غیر آلی با فرمول شیمیایی 2)OH(Ca می باشد که جهت کنترل PH در صنایع تصفیه آب استفاده می شود.این محصول پودری شکل وبه رنگ سفید می باشد. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 76 3-8آب ژاول آب ژاول که در فارسی به آن مایع سفید کننده و وایتکس نیز گفته می شود ، محلولی است سمی که برای گندزدایی و بو زدایی به کار می رود. از این ماده در صنعت به عنوان رنگ زدا و سفیدکننده پارچه و خمیر کاغذ استفاده می شود . در خانه ها برای ضدعفونی کردن سبزی ها و سفید کردن رخ تها به هنگام رختشویی از آب ژاول استفاده می کنند. آب ژاول محلولی است حاوی درصدی از هیپوکلریت سدیم (NaClO (در آب که این نسبت بسته به مصارف مختلف ، متفاوت است و نسبت به درصد آن با نام های گوناگون در بازار به فروش می رسد . رنگ آن نزدیک به زرد و بوی تند کلر می دهد . خاصیت ضدعفونی کننده آب ژاول به دلیل تولید کلر آزاد می باشد. چنانچه به اشتباه نوشیده شود باید فورا شیر نوشید. ژاول محلولی ناپایدار است ودر اثر حرارت و نور به تدریج خاصیت خود را از دست م یدهد. آب ژاول را از دمیدن گاز کلر درمحلول سدیم هیدروکسید تهیه می کنند. 3-9 پلی کلراید آلومینیم در آبهای سطحی انواع مختلفی از مواد معلق و کلوئیدی وجود دارد که جهت حذف مواد معلق در تصفیه خانه های آب باید از مواد منعقد کننده استفاده گردد. یکی از جدیدترین مواد منعقدکننده تصفیه آب پلی آلومینیوم کلراید با عالمت اختصاری PAC می باشد. آبهای سطحی عموماً محتوای انواع مختلفی از ناخالصی های کلوئیدی هستند که باعث کدورت و تا حدودی رنگ می شوند . برای حذف کلوئیدهای آب باید ذرات مجزای کلوئید با هم مجتمع و از نظر اندازه بزرگ شوند . ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 77 برای این کار می توان ازمواد شیمیایی استفاده کرد . این مواد نیروهایی را که موجب پایداری ذرات کلوئیدی می شوند خنثی می کنند. به فرآیند ناپایدارسازی ذرات کلوئیدی آب ، انعقاد شیمیایی می گویند . سپس به ذرات ناپایدار شده در حالی که به آرامی به هم زده می شود زمان داده می شود تا لخته ها ایجاد شوند که به این عمل فلوکوالسیون می گویند . سرانجام آب از حوضچه ته نشینی رد می شود و در آنجا حذف مواد جامد لخته شده آب بوسیله ته نشینی انجام می شوند. سیلیس10-3 سیلیس یا سیلیسیم دی اکساید با فرمول شیمیایی: SiO2 فراوانترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است . سیلیس در طبیعت به صورت آزاد و یا به صورت ترکیب با سایر اکسیدها وجود دارد. از این ماده در صنایع تصفیه آب و فاضالب در دانه بندی های مختلف بر حسب میلیمتر جهت پائین بردن کدورت آب و زالل سازی در فیلترهای شنی در چند الیه استفاده می کنند. ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 78 3-11متابی سولفیت سدیم بعنوان یک احیا کننده و نگهدارنده مواد غذایی و سفید کننده درصنایع مختلف استفاده می گردد. از این محصول نیز به عنوان حفاظت از ممبران در برابر آلودگی های میکروبی و مواد اکسید کننده در مواقعی که دستگاه زمان طوالنی خاموش است استفاده می شود. 3-11-1کاربرد متابی سولفیت سدیم برخی از موارد کاربرد آن به شرح ذیل می باشد:  در تصفیه آب جهت کلر زدایی آب قبل از ورود آب به سیستم اسمز معکوس.  در صنایع غذایی بعنوان نگهدارنده و جلوگیری کننده از فساد مواد غذایی.  در صنایع عکاسی در محلول ظهور جهت اسیدی کردن محلول ثبوت.  در صنایع چرمسازی جهت آهک زدایی پوست.  در صنایع آبکاری جهت تصفیه فاضالب حاوی یون کروم شش ظرفیتی و جهت جدا کردن کلراضافی بعد از ازبین رفتن یون سیانید.  در صنایع کاغذ سازی جهت سفید گری.  در صنایع شیمیایی بعنوان احیا کننده جهت خالص سازی وجداسازی آلدییدها وکتونها و تولید سولفوکسیناتها )ماده پایه شامپو بچه(.  در صنایع نساجی بعنوان تمیز و سفید کننده پشم و دیگرالیاف طبیعی ، جهت تولید رنگهای خمره ای ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 79  در صنایع دارویی جهت تولید استامینوفن و به مقدار کم به بعضی از داروها اضافه می شود. 3-12 بایوساید و مواد آنتی باکتریال ماده ای با قابلیت جلوگیری از فعالیت بعضی از آنزیم های حیاتی باکتری ، بخصوص آنهایی که در تنفس و گلیکولیز دخالت دارند و آزادسازی محتویات داخل سلول باکتری به محیط اطراف آن می باشد. از سوی دیگر با افزایش زمان تماس و غلظت ، ترکیبات نیتروژن و فسفر سلول باکتری به محیط اطراف ریخته و باکتری از بین می رود)مرحله باکتریوساید(. این محصول یک عامل فعال در سطح کاتیونی با اثر سریع و نسبتا طوالنی می باشد. 3-13رزین های کاتیونی و آنیونی رزین های تعویض یونی ذرات جامدی هستند که می توانند یون های نامطلوب در محلول را با همان مقدار اکی واالن از یون مطلوب با بارالکتریکی مشابه جایگزین کنند. میزان تبادل یونی که رزین قادر است با محیط خود انجام دهد را ظرفیت رزین می گویند که بر حسب اکی واالن از یون های قابل تعویض و یا میلی گرم معادل کربناتی به ازاء واحد حجم رزین بیان می شود. رزین های تعویض یونی را می توان به دو گروه رزین های کاتیونی و رزین های آنیونی تقسیم کرد و معموال بر ICEC(Iranian Chemical Engineering Club) 80 حسب حجم فروخته می شوند. استفاده از رزین های تعویض یونی یا سختی گیر ها در صنعت تصفیه آب و فاضالب و باالخص سیستم اسمزمعکوس موجب جلوگیری از تشکیل رسوب روی ممبران ها و باال بردن راندمان دستگاه RO می گردد. 3-14ضدرسوب - آنتی اسکاالنت وجود محلول رسوب نمکهای کم محلول و عدم کاربرد ترکیبات آنتی اسکاالنت موجب گرفتگی ممبرانهای RO ,و نیز منجر به کاهش راندمان زود هنگام دستگاههای تصفیه آب خواهد شد.از رسوبات متداول می توان به کربنات کلسیم سولفات کلسیم و سولفات باریم سولفات استرانسیم اشاره نمود . رسوب سیلیکا و فلوراید کلسیم CaFنیز با وجود اینکه کمتر تشکیل می شوند اما مشکالت ناشی از آنها به شدت مشکالت رسوبات ذکر شده نیز می باشد . آنتی اسکاالنت بر پایه اسید فسفونیک ) فسفونیت ها(می باشد
 

 

 • شرکت آب پاکسازان
 • ۰
 • ۰

دانلود فونت b nazanin

فونت بی نازنین
دانلود فونت بی نازنین
دانلود فونت b nazanin برای ورد اندروید
دانلود فونت بی نازنین برای ورد اندروید
فونت b nazanin
فونت b nazanin برای ورد اندروید
دانلود فونت ب نازنین
نحوه نصب فونت b nazanin برای اندروید
دانلود فونت b nazanin برای اندروید
دانلود فونت بی نازنین برای اندروید
فونت ب نازنین
فونت بی نازنین برای ورد اندروید
فونت بی نازنین برای اندروید
b nazanin
دانلود فونت نازنین برای اندروید
فونت بی نازنین چه شکلی است
فونت بی نازنین در ورد گوشی کجاست
فونت b nazanin برای اندروید
دانلود فونت نازنین
فونت نازنین
فونت نازنین برای اندروید
دانلود فونت بی نازنین برای ورد
نصب فونت b nazanin
دانلود فونت بی نازنین برای ویندوز 10
دانلود فونت ب نازنین برای ورد اندروید
دانلود فونت فارسی b nazanin
b nazanin font
دانلود فونت b nazanin برای ویندوز 10
font b nazanin
b nazanin فونت
دانلود بی نازنین
دانلود خط بی نازنین
فونت ب نازنین برای اندروید
دانلود فونت ب نازنین برای اندروید
دانلود فونت نازنین برای ورد اندروید
بی نازنین
خط بی نازنین
دانلود فونت فارسی بی نازنین
دانلود فونت b nazanin برای ورد گوشی
دانلود فونت نازنین برای ورد
فونت نازنین در ورد گوشی
b nazanin font free download
دانلود فونت bnazanin
فونت اسم نازنین به انگلیسی
فونت فارسی بی نازنین
دانلود ورد با فونت بی نازنین برای اندروید
دانلود فونت بی نازنین برای ورد گوشی
دانلود فونت بی نازنین برای گوشی اندروید
نحوه نصب فونت b nazanin در گوشی
فونت فارسی b nazanin
دانلود فونت b nazanin برای مک
نصب فونت بی نازنین
دانلود b nazanin
دانلود فونت بی نازنین برای لپ تاپ
نحوه نصب فونت b nazanin
قلم بی نازنین
دانلود رایگان فونت بی نازنین
دانلود فونت b nazanin اندروید
فونت بی نازنین برای ورد گوشی
دانلود ورد با فونت بی نازنین
فونت بی نازنین اندروید
فونت bnazanin
فونت به نازنین
دانلود رایگان فونت b nazanin
فونت ۱۴ بی نازنین
دانلود فونت b nazanin برای ورد
دانلود فونت بی نازنین برای پاورپوینت
download font b nazanin
دانلود b nazanin برای ورد
دانلود فونت b nazanin regular
دانلود فونت بی نازنین برای ورد کامپیوتر
دانلود فونت nazanin
فونت اسم نازنین
دانلود فونت نازنین برای کامپیوتر
نصب فونت بی نازنین در پاورپوینت اندروید
دانلود فونت بی نازنین برای گوشی
دانلود برنامه ورد با فونت بی نازنین
دانلود فونت b nazanin bold
دانلود فونت به نازنین
دانلود فونت بی نازنین
قلم b nazanin
دانلود فونت ب نازنین برای ورد
بی نازنین فونت
دانلود فونت های b nazanin
نصب فونت بی نازنین در ورد
دانلود ب نازنین
دانلود فونت بی نازنین برای کامپیوتر
دانلود فونت b nazanin 14
برنامه ورد با فونت بی نازنین
فونت انگلیسی نازنین
دانلود فونت b nazanin برای ویندوز 7
فونت نازنین به انگلیسی
برنامه فونت بی نازنین
دانلود فونت b nazanin برای کامپیوتر
b nazanin font download
دانلود فونت ب نازنین برای ورد 2016
خط b nazanin
فونت بی نازنین برای ورد
دانلود فونت بی نازنین برای ورد 2013
دانلود فونت b nazanin برای word 2016
دانلود قلم بی نازنین
دانلود فونت بی نازنین برای ویندوز 7
bnazanin
فونت فارسی نازنین
دانلود فونت فارسی نازنین
دانلود خط b nazanin برای word
فونت بی نازنین برای گوشی
دانلود فونت b nazanin برای ورد ویندوز
nazanin font
فونت نازنین b
دانلود فرمت بی نازنین
فونت بی نازنین ۱۴
دانلود فونت ب نازنین برای ورد 2013
دانلود bnazanin
اضافه کردن فونت بی نازنین به ورد
خط نازنین
b nazanin farsi font download
فونت بی نازنین در ورد
دانلود فونت فارسی بی نازنین برای ویندوز 10
بی نازنین در ورد
دانلود فونت b nazanin برای ویندوز
دانلود فونت بی نازنین برای ویندوز
دانلود و نصب فونت بی نازنین
b nazanin font for android
فونت ب نازنین برای ویندوز 10
download b nazanin font
فونت b nazanin برای ورد
دانلود فونت ورد b nazanin
نصب فونت ب نازنین
فونت بی نازنین در ورد کجاست
فونت بی نازنین
فونت بی نازنین چیست
b nazanin download
دانلود فونت نازنین برای word
دانلود فونت ب نازنین برای کامپیوتر
دانلود رایگان فونت فارسی b nazanin
دانلود فونت بی نازنین برای لب تاب
دانلود فونت نازنین برای ورد گوشی
دانلود فونت های بی نازنین
فونت فارسی نازنین b nazanin
فونت b nazanin در ورد کجاست
دانلود فرمت b nazanin
فونت بی نازنین دانلود
فونت اسم nazanin
فونت ب نازنین در ورد
افزودن فونت b nazanin به word
دانلود بی نازنین برای ورد 2016
فونت b nazanin برای مک
دانلود فونت بی نازنین برای مک
فونت بی نازنین ورد
فونت بی نازنین برای پاورپوینت
تایپ با فونت بی نازنین
دانلود فونت ب نازنین برای گوشی
دانلود فونت b nazanin برای ورد 2016
چگونه فونت بی نازنین را نصب کنیم
b nazanin دانلود فونت
ب نازنین
دانلود فونت b nazanin برای پاورپوینت
دانلود font b nazanin
فونت b nazanin دانلود
دانلود فونت ب نازنین برای ویندوز 10
دانلود فونت نازنین برای ورد 2016
فونت بی نازنین در ورد گوشی
دانلود فونت فارسی ب نازنین
دانلودفونت بی نازنین
دانلود b nazanin font farsi
font bnazanin
دانلود فونت بی نازنین برای ورد 2016
دانلود فونت bnazanin برای ویندوز
فونت بی نازنین 14
فونت بی نازنین به انگلیسی
دانلود و نصب فونت b nazanin
font nazanin
دانلود فونت b نازنین
دانلود فونت بینازنین
فونت اسم نازنین به فارسی
دریافت فونت b nazanin
b nazanin font for mac
دانلود فونت نسترن
فونت b nazanin 14
فونت نازنین برای ورد اندروید
چگونه فونت b nazanin را به ورد گوشی اضافه کنیم
b nazanin bold
فونت نازنین برای ورد
شکل فونت بی نازنین
خط ب نازنین
نصب فونت b nazanin در ورد
عکس فونت بی نازنین
تفاوت فونت نازنین و بی نازنین
download b nazanin font for word
نحوه دانلود فونت b nazanin
نصب فونت بی نازنین در ورد اندروید
فونت b nazanin برای ویندوز 10
فونت بی نازنین برای ویندوز 10
دانلود فونت بی نازنین ورد
فونت بی نازنین برای کامپیوتر
دانلود فونت b nazanin برای ورد 2013
دانلود فونت b nazanin برای word اندروید
چگونه فونت بی نازنین را به ورد گوشی اضافه کنیم
نصب فونت بی نازنین در پاورپوینت
دانلود فونت b nazanin برای ios
b nazanin bold دانلود فونت

دانلود خط b nazanin
نام دیگر فونت بی نازنین
فونت b nazanin در ورد گوشی
دانلود فونت b nazanin برای اکسل
نصب فونت نازنین
دانلود فونت بی نازنین برای ورد 2010
فونت ب نازنین برای ورد
فرمت بی نازنین
دانلود فونت bnazanin برای ورد
فرمت b nazanin
فونت فارسی ب نازنین
دانلود رایگان فونت نازنین
download b nazanin font farsi
دانلود فونت b nazanin برای ورد کامپیوتر
فونت بی نازنین سایز ۱۴
فونت نازنین در ورد کجاست
فونت nazanin
دانلود فونت نازنین برای پایان نامه
دانلود فونتb nazanin
دانلود فونت فارسی b nazanin برای مک
فونت b nazanin در ورد
فونت بی نازنین چگونه است
اضافه کردن فونت b nazanin
دانلود فونت b-nazanin
دانلود فونت b nazanin برای word
فونت اسم نازنین انگلیسی
nhkg,n t,kj fd khckdk
دانلود فونت فارسی b nazanin برای ویندوز 10
دانلود فنت بی نازنین
b nazanin font دانلود
فونت ب نازنین برای ورد گوشی
font farsi b nazanin download
دانلود فونت ب نازنین برای ویندوز 7
فونت بینازنین
فونت نازنین در ورد
b nazanin دانلود
فونت انگلیسی اسم نازنین
b nazanin font for pc
فونت b نازنین
اضافه کردن فونت b nazanin به ورد
دانلود فونت بنازنین
فونت نازنین دانلود
b nazanin font free download farsi
فونت نازنین برای گوشی
نازنین فونت
فونت b nazanin برای پاورپوینت
nazanin font download
دانلود فونت فارسی
دانلود فوت b nazanin
b nazanin دانلود فونت فارسی
دانلود b nazanin فونت
دانلود فونت نازنین 14
معادل فونت بی نازنین
free download b nazanin font
دانلود قلم b nazanin
download b nazanin
فونت ب نازنین برای گوشی
دانلود فونت b nazanin برای فتوشاپ
font b nazanin free download
دانلود فونت بی نازنین برای ایفون
فونت ورد بی نازنین
فونت b nazanin برای ورد 2016
نازنین 2013
فونت b nazanin bold
دانلود فونت nazanin bold
فونت بی نازنین در پاورپوینت کجاست
دانلود فونت irnazanin
دانلودb
قلم نازنین
نحوه نصب فونت بی نازنین در ورد
دانلود فونت کلمه برای اینشات
نمونه فونت بی نازنین
دانلود فونت برای ورد گوشی
دانلود فونت برای ورد اندروید
افزودن فونت بی نازنین به ورد
اموزش نصب فونت بی نازنین
اضافه کردن فونت نازنین به ورد
دانلود خط ب نازنین
دانلود خط نازنین
فونت بی نازنین بولد
دانلود فونت bنازنین
فونت اریال معمولی
خط بی نازنین در ورد
فونت نازنین ۱۴
دانلود فونت نازنین برای پاورپوینت
قلم بی نازنین فونت ۱۴
فونت b nazanin در word
قلم ب نازنین فونت ۱۴
قلم ب نازنین
فونت bنازنین
قلم نازنین فونت ۱۴
فونت nazanin b
دانلود فونت b nazanin 12
دانلود فونت ب نازنین و نحوه نصب
دانلود فونت نازنین برای ورد 2013
متن با فونت بی نازنین
دانلود b nazanin font
دانلود فونت بی نازنین اندروید
فونت بی نازنین سایز 14
فونتbnazanin
دانلود رایگان نسخه کرک شده قلم برتر
دانلود فونت ir nazanin
چگونه فونت b nazanin را اضافه کنیم
دانلود فونت فارسی برای ورد اندروید
دانلود فونت arial برای اندروید
چگونه فونت بی نازنین را به ورد اضافه کنیم
فونت ۱۴
فونت نسترن
فونت بی نازنین در پاورپوینت
bnazanin font
نازنین بی
نازنین ب
فونت irnazanin
چگونه فونت بی نازنین را به ورد اندروید اضافه کنیم
دانلود فونت نازنین بولد
چرا ورد فونت بی نازنین ندارد
فونت برای نوشتن اعداد فارسی با صفر توخالی
چگونه فونت بی نازنین را اضافه کنیم
دانلود فونت b naznin
فونت اسم نازنین زهرا
دانلود فونت نازنین برای اینشات
چگونه فونت نازنین را نصب کنیم
فونت ب نازنین در ورد کجاست
فونت نازنین 14
فونت 14 نازنین
download nazanin font
دانلود فونت نازنین
چگونه فونت b nazanin
font nazanin download
nazanin فونت
اضافه کردن فونت بی نازنین به ورد
دانلود فونت برای اکسل
فونت b naznin
t,kj khckdk
فونت ۱۴ نازنین
فونت بنازنین
فنت نازنین
دانلود فونت b zar برای اندروید
دانلود فونت فارسی برای word اندروید
b-nazanin
دانلود فونت فارسی برای ورد
دانلود فایل فونت بی نازنین
آوردن فونت بی نازنین در ورد
nazanin b
ب نازنین در ورد
دانلود فونت خانواده b
نصب فونت نازنین در ورد
چگونه فونت بی نازنین را دانلود کنیم
دانلود فونت فارسی b
نحوه دانلود فونت بی نازنین
فونت فارسی برای ورد اندروید
دانلود فونت فارسی b nazanin برای اندروید
دانلود فونتbnazanin
فونت فارسی b
دانلود فونت فارسی ورد
دانلود فونت b nazanin رایگان
دانلود فونت ورد بی نازنین
دانلود فونت بی نازنین و بی تیتر
نصب فونت در ورد
فونت ب نازنین 14
فونت نازنین برای کامپیوتر
دانلود فونت ورد 2010
دانلود word برای ویندوز 7
فونت b nazanin اندروید
دانلود فونت ب نازنین برای لب تاب
دانلود فونت فارسی برای اکسل
دانلود رایگان فونت فارسی برای ویندوز 10
دانلود فونت b nazanin برای گوشی
bahij nazanin
قلم b نازنین فونت ۱۴
فونت آریال
دانلود فونت فارسی پاورپوینت
فونت مشابه b nazanin
دانلود فونت فارسی برای ورد 2019 ویندوز 10
بهترین فونت فارسی برای ورد
آموزش استفاده از فونت های فارسی در آفیس اندروید
فونت نستعلیق کشیده آنلاین کپی پیست
دانلود ذ
دانلود ة
فونت شکلی
دانلود فونت بی نازنین بولد
دانلود فونت آریال نرمال
irfont.ir
فونت نازنین
فونت اسمی نازنین
فونت اسم نازنین زهرا به انگلیسی
چگونه فونت b nazanin را به ورد اضافه کنیم
nhkg,b
نازنین
فونت b zar برای اندروید
اسم نازنین با خط نستعلیق
نوشتن اسم نازنین به صورت فانتزی
اسم نازنین با فونت زیبا
نوشتن نازنین
دانلود فونت بیزر
فونت p
ورد اندروید با فونت بی نازنین
دانلود فونت times new roman برای اندروید
حروف انگلیسی نازنین
دانلود فونت برای ورد
نازنین به انگلیسی بنویس
nazanin font free download
فونت ایدا
khckdk
اسم نازنین به انگلیسی با فونت زیبا
دانلود فونت b nazanin outline
فونت حرف b
irfont
فونت نازنین چیست
فونت بی نازنین در ورد اندروید کجاست
دانلود فونت بی تیتر و بی نازنین
فونتb nazanin
فونت بی نازنین در ورد 2016
فونت nazanin bold
اضافه کردن فونت b nazanin به ورد
دانلود فونت فارسی برای ورد گوشی
گوشی نازنین
دانلود فونت arial برای ویندوز 10
دانلود فونت ورد
نازنین به انگلیسی چگونه نوشته می شود
نمونه فونت نازنین
فونت نازنین چگونه است
دان فونت
فونت بهنام
دانلود فونت بی زر برای ورد 2013
فونت آیدا
دانلود فوت
فونت فارسی برای ورد گوشی
download b
دانلود فونت بی زر و بی نازنین
فونت نازنین بولد
دانلود فونت بی زر
فونت بی زر
دانلود فونت ورد برای اندروید
دانلود فونت برای word اندروید
دانلود فونت wnian black
دانلود فونت
دانلود فونت اکسل
فونت بدون نقطه برای گوشی
دانلود فونت برای word
چگونه در ورد فونت بی نازنین را اضافه کنیم
دانلود فونت های فارسی
فونت نازنین ورد
دانلود فونت ورد برای کامپیوتر
دانلود فونت برای لپ تاپ
دانلود فون b nazanin
نصب ذ
نحوه نصب فونت بی نازنین
دانلود فونت بدون نقطه برای اندروید
دانلود ورد برای ویندوز
فونت من
دانلود فونت kodak
دانلود فونت برای لب تاب
دانلود فونت فارسی برای ورد کامپیوتر
دانلود ورد
font b nazanin word
نصب فونت ورد
دانلود فونت regular
دانلود فونت b zar
دانلود فونت بی نازنین برای فتوشاپ
فونت ی
دانلود فونت b
فونت ب نازنین در ورد گوشی
دانلود فونت بی سحر
نصب فونت برای ورد
دریافت فونت فارسی
دانلود فونت برای
دانلود فونت برای ورد کامپیوتر
b nazanin bold font free download
دانلود فونت word
دانلود فونت فارسی برای مایکروسافت آفیس اندروید
عکس حروف انگلیسی برای موبایل
نصب فونت در فتوشاپ
nazanin font farsi free download
t,kj fd khckdk
قلم b
فونت دفتر
نحوه نصب فونت b nazanin برای ویندوز 10
دانلود فونت در ورد
دانلود فونت فارسی ورد اندروید
فونت فارسی ورد اندروید
فونت بی تی اس
اضافه کردن فونت به word
download farsi font for windows 10
دانلود تم لینوکس برای ویندوز 10
2 nazanin
نازنین به انگلیسی چجوری نوشته میشه
دانلود فونت بی
دانلود فونت جدید برای ورد
فونت برای ورد اندروید
فونت 14
دانلود فونت فارسی برای ورد 2013 ویندوز 10
دانلود فونت f nazanin
فونت اسم نارین
دانلود فونت های ورد برای کامپیوتر
دانلود فونت زر سیاه
نصب فونت فارسی در ویندوز 10
نصب فونت در ویندوز 10
دانلود نرم افزار ال ام اس
فونت b انگلیسی
font b nazanin download
دانلود فونت نازنین ورد
فونت b
nhkg,n f
فونت های مختلف اسم نازنین
دانلود فونت nazanin normal برای pdf
نازنین بیتی
دانلود فونت ن
نوشتن اسم نازنین با فونت زیبا
فونت ه
دانلود کیبورد پشتو برای کامپیوتر
دانلود فونت های فارسی برای ورد
دانلود رایگان فونت کلمه برای فتوشاپ
اضافه کردن فونت به ورد
دانلود فونت فارسی آیفون برای سامسونگ
اعداد فارسی در ویندوز 10
دانلود نرم افزار ورد برای ویندوز 10
نازنین چیست
بی نازنین ۱۴
دانلود فونت نازنین برای لپ تاپ
فونت نازنین برای پاورپوینت
b nazanin fonts
فونت نازنین ۱۲
دانلود فونت ir
فونت v
فونت اسم abolfazl
فونت ب انگلیسی
فونت تمام نامه ها بی نازنین شد
فونت بی نازنین برای آیفون
دانلود فونت آریال برای اندروید
فونت مثلث تو خالی
دانلود آی پی تی 5
دانلود فونت فارسی برای پاورپوینت اندروید
فونت فارسی برای ورد
فونت بی بی سی فارسی
نصب فونت های فارسی
دانلود فونت فارسی برای ورد 2013
اضافه کردن فونت فارسی به ورد
decadencia
دانلود فونت نازنین نرمال
دانلود برنامه ورد برای ویندوز 7 64 بیتی
دانلود ورد 2018 برای کامپیوتر
دانلود ورد برای ویندوز 7 32 بیتی
نحوه افزودن فونت به ورد
دانلود فونت xb zar
نصب فونت فارسی
دانلود برنامه ورد برای گوشی اندروید
اعداد فارسی در پاورپوینت 2016
دانلود فونت انگلیسی اتوکد
دانلود فونت آیفون برای سامسونگ
فونت فارسی اتوکد 2013
دانلود فوت بی نازنین
فونت عاطفه
فونت b nazanin برای کامپیوتر
حرف b با فونت زیبا
دانلود فونت nazanin برای ورد
فونت عدد 2
فونت اسم یعنی چی
شکل فونت
قلم ب
دانلودفونت نازنین
فونت ای
فونت بی زر برای ورد
فونت عدد 4
فونت۱۴
دانلود فونت های فارسی ورد
فونت ایران بلک
دانلود فونت بی زر بولد
دانلود فونت های فارسی برای ورد اندروید
فونت فارسی برای word اندروید
فونت بدون نقطه اندروید
دانلود فونت times new roman برای ویندوز 10
افزودن فونت به ورد
دانلود فونت فارسی برای word
دانلود فونت فارسی ورد 2016
انواع فونت اعداد فارسی
دانلود فونت فارسی برای ویندوز 7
دانلود فونت فارسی برای پاورپوینت
دانلود فونت برای پاورپوینت
دانلود فونت فارسی آفیس
نصب فونت فارسی در ورد
تبدیل حروف فارسی به فانتزی
دانلود فونت لوتوس نازک برای پایان نامه
نصب اینشات روی لب تاب
دانلود پاورپوینت 2020 برای ویندوز 7
هم خانواده قلم چیست
دانلود فونت فارسی برای اتوکد اندروید
دانلود ورد 2016 برای ویندوز 10
فونت ورد
دانلود برنامه اینشات برای ویندوز
بیی بی سی فارسی
دانلود اینشات برای کامپیوتر
دانلود پریمیر 2015 سافت 98
دانلود ورد ۲۰۰۷ برای اندروید
اضافه کردن فونت فارسی به اتوکد
چگونه از ورد گوشی استفاده کنیم
آموزش نصب آفیس 2013 در ویندوز 7
اعداد فارسی در ورد 2019
دانلود word 2019
ir font
نوشتن نازنین به انگلیسی
فونت اسم زهرا به ترکی
دانلود فایل بی نازنین
دانلود فونت nazanin b
فونت خانواده
b nazanin font for word
دانلود رایگان فونت فارسی
دانلود فت
دانلود قلم
فونت بی نازنین برای مک
فونت ناز
دانلود فونت های ir
kckdk
افزودن فونت b nazanin به ورد
دانلود فونت بی زر برای ورد
دانلود فونت پیدا
نصب فونت جدید در ورد
دانلود خط فارسی برای ورد
دانلود فونت های ورد
دریافت فونت
نحوه نصب فونت لوتوس در ورد
دانلود فونت فارسی برای اکسل ویندوز 10
دانلود فونت های word
دانلود فونتهای ورد
فونت فارسی دانلود
دانلود فونت فارسی برای ورد 2013 ویندوز 7
فونت me
فونت برای
فونت فارسی برای لپ تاپ
نازنن
دانلود فونت برای ورد 2016
دانلود فونت 2 zar برای word
دانلود فونت اعداد فارسی برای ویندوز 7
فونت fatemeh
دانلود فونت arial normal
دانلود فونت فارسی برای ورد ویندوز 7
دانلود ورد برای ویندوز 8
فونت دو زبانه
لینک فونت فارسی
دانلود فونت ایتالیک
دانلود فونت سینما علی پزشک
فونت lmn
فونت بی نقطه
فونت 13 در ورد
دانلود فونت پشتو
دانلود فونت های پاورپوینت
فونت فارسی برای word
فونت فارسی وورد
دانلود فونت circular
فونت بدون نقطه
فونت فارسی برای آفیس
دانلود فونت zar normal
اضافه کردن فونت به پاورپوینت اندروید
دانلود فونت بزرگ فارسی برای اندروید
فونت فارسی در ورد اندروید
نحوه نصب فونت در ورد
دانلود word برای ویندوز 8
دانلود ورد با فونت فارسی برای اندروید
دانلود ورد برای ویندوز 8.1
اضافه کردن فونت به اکسل
دانلود فونت فارسی برای ایندیزاین
نحوه اضافه کردن فونت به ورد
دانلود ورد برای کامپیوتر ویندوز 7
دانلود word 2020 برای ویندوز 10
اضافه کردن فونت به ورد در ویندوز 7
ورد 2013 برای ویندوز 7
دانلود فونت ios 13
دانلود برنامه اینشات برای ویندوز 7
اتوکد اندروید با فونت فارسی
دانلود آفیس اندروید با فونت فارسی
دانلود نرم افزار اینشات برای ویندوز 10
چگونه برای پاورپوینت فونت دانلود کنیم
گوشی ذ
دانلود اکسل برای ویندوز 8
دانلود ورد برای ویندوز 10
فونت فارسی ویندوز 10
دانلود پاورپوینت 2019 برای ویندوز 7
دانلود اکسل 2019 برای ویندوز 7
نصب اینشات برای ویندوز
چگونه فونت نصب کنیم
مشکل جدا شدن حرف ی در ورد
آموزش نصب فونت در ورد
دانلود نرم افزار ورد برای گوشی
پشتو کیبورد دانلود
بی بیی سی فارسی
دوست دارم با فونت خاص
تبدیل فونت فارسی به نستعلیق آنلاین کپی پیست
دانلود word برای ویندوز 10 2020
نصب فونت فارسی در فتوشاپ
قدیمی ترین نسخه تکست نو
دانلود برنامه word برای ویندوز 10
دانلود کیبورد کوردی برای کامپیوتر
دانلود اکسل 2010 برای ویندوز 7
سلام دانل
فونت برای کامپیوتر
دانلود word 2020
دانلود اکسل 2013 جدا برای کامپیوتر
دانلود برنامه word برای لپ تاپ
نصب زبان فارسی در اکسل
free download pashto fonts for windows 10
nazanin bold font free download
هم خانواده مطبوعات چیست
فونت فارسی اتوکد 2019
دانلود نرم افزار word 2010 برای کامپیوتر
دانلود برنامه ورد برای ویندوز 7
نحوه نصب فونت در ویندوز 10
فونت عددی فارسی
ir fonte 2020
انواع فونت عدد
انگلیسی نازنین
طرز نوشتن نازنین به انگلیسی
نازنین انگلیسی
نوشتن نازنین به حروف انگلیسی
نوشتن نازنین به خارجی
حرف نازنین به انگلیسی
دانلود فونت ب نازنین برای پاورپوینت
دانلود فونت بینازنین برای ورد
دانلود فونت فارسی بی نازنین برای ورد
فونت اسم فرشاد
نصب فونت b nazanin برای اندروید
b fonts free download
download the font
دانلود إ
دانلود فوت فارسی
kj b
دانلود فونت 0 nazanin
دانلود فونت nazanin normal
دانلود قلم نازنین
سری فونت b
فونت بی
دانلو ذ
دانلود فونت ب
فونت بدر عربی
فونتb
حرف نازنین
دانلود فونت جدید
فونت اسم فاطیما به انگلیسی
فونت افغانی
b fonts download
kj.b
دانلود رایگان پی بی ار
دانلود فونت فارسی ویندوز
فایل فونت فارسی
فونت رها
فونت فارسی سری 2
فونت ۱۲
پنج فونت فاصله
اسم سینا با فونت های مختلف
دانلود خط
دانلود فونت ﮼
دانلوذ فونت فارسی
فونت شماره
نصب فونت جدید
چگونه برای ورد فونت دانلود کنیم
چگونه فونت ب نازنین را به ورد اضافه کنیم
چگونه فونت برای ورد دانلود کنیم
چگونه فونت های فارسی به ورد اضافه کنیم
b zar دانلود فونت
nazanin اسم
دان فونت فارسی
دانل ذ
دانلود فونت ب زر
دانلود فونت برای پاورپوینت اندروید
دانلود فونت بی نستعلیق
دانلود فونت فارسی برای لب تاب
دانلود فونت فارسی برای ورد ویندوز 10
دانلود فونت فارسی برای پاورپوینت 2016
دانلود فونت های ورد 2016
دانلود نازنین
فارسی فونت دانلود
فونت ا
فونت پ
نا زنین
نازنین زیبا
آیاذ
دانلود فونت انگلیسی برای کامپیوتر
دانلود فونت فارسی برای ورد 2016 ویندوز 10
دانلود فونت وورد
دانلود فونت پایان نامه
فونت بی بی سی
فونت سوالات امتحان نهایی
فونت نستعلیق بی نقطه
چگونه به ورد گوشی فونت اضافه کنیم
دانلود فونت برای کامپیوتر
دانلود رایگان فونت پیدا
دانلود فونت 2 yekan
دانلود فونت times new roman برای ویندوز 7
دانلود فونت فارسی برای وورد
دانلود فونت های جدید
دانلود فونت کامل سری 2
فونت اسم بی تی اس
دانلود فونت فارسی کلمه
download font farsi
اضافه کردن فونت در ورد
دانلود تمامی فونت های ورد
دانلود فونت math 11 برای ورد
دانلود فونت اپل برای ویندوز
دانلود فونت بدون نقطه
دانلود فونت فارسی وورد
دانلود و نصب فونت فارسی
حالا میگن همه راست میگن همه نازنین
دانلود برنامه ورد برای ویندوز 8
دانلود رایگان فونت cambria math
دانلود فونت آی آر میترا
دانلود فونت های فارسی برای ورد 2016
فونت زر نازک
دانلود فونت زر بولد
دانلود فونت فارسی word
دانلود فونت فارسی برای ورد 2016
دانلود فونت کلمه برای فتوشاپ
فونت اسم رها
فونت اسم رها به انگلیسی
فونت فارسی ورد
فونت ورد اندروید
چگونه به ورد فونت اضافه کنیم
چگونه فونت جدید به ورد اضافه کنیم
ابجد اسم نازنین
اضافه کردن فونت فارسی به اکسل
دانلود آخرین ورژن ورد برای ویندوز 7
دانلود فونت w nazanin
دانلود فونت کلمه
دانلود فیلم ترکی نازنین با حجم کم
فونت circular
نصب فونت فارسی در ورد اندروید
nhkg,n ,vn 2016
انواع فونت دوست دارم
بهترین فونت ورد
دانلود فونت ios 14
فونت اسم نسترن
نصب فونت فارسی در پاورپوینت
بهترین فونت فارسی برای پاورپوینت
دانلود تمام فونت های فارسی برای اینشات
دانلود رایگان ورد برای ویندوز 10
دانلود فونت w mitra
رفع مشکل آینه ای شدن فونت نسخ هنگام تبدیل به pdf در اتوکد 2016
فونت اسم عاطفه به انگلیسی
اسم زینب به انگلیسی با فونت زیبا
دانلود فونت فارسی ویندوز 7
فونت های فارسی ورد
sonam lamba
اضافه کردن فونت به ورد گوشی
افزودن فونت به ورد اندروید
دانلود فونت cambria math
دانلود فونت فارسی در ورد
دانلود فونت های فارسی ویندوز 10
فونت فارسی برای ورد ویندوز 10
فونت فارسی ورد 2013
فونت های ورد
بهترین فونت های فارسی برای ورد
دانلود اینشات برای ویندوز 7
دانلود فونت فارسی برای پاور پوینت
دانلود فونت پاورپوینت
دانلود فونت فارسی برای لینوکس
فونت arial فارسی
فونت ir nazanin
دانلود فونت ترکیبی آیفون ttf
روش اضافه کردن فونت به ورد اندروید
فونت فارسی در ورد
دانلود رایگان فونت ایران یکان برای وب
فونت برای ورد
نحوه اضافه کردن فونت به وورد
بهترین فونت انگلیسی برای پاورپوینت
دانلود اینشات برای ویندوز 10
دانلود برنامه ورد برای کامپیوتر ویندوز 7
دانلود رایگان برنامه word برای ویندوز 10
دانلود فونت اعداد فارسی برای فتوشاپ
فونت اسم mahsa
اضافه کردن فونت به ورد 2016
دانلود ب
دانلود بهترین فونت های فارسی
دانلود فونت اعداد فارسی
دانلود فونت فارسی برای wps office اندروید
دانلود ورد فارسی برای ویندوز 7
فونت ترکیبی آیفون ttf
اضافه کردن فونت به پاورپوینت
حل مشکل جدا بودن حروف کلمات در مایکروسافت ورد مکینتاش
دانلود فونت سحر
دانلود فونت فارسی برای برنامه ایندیزاین
فونت پشتو
مشکل جدا شدن حروف فارسی در پاورپوینت 2016
مشکل حرف ی در ویندوز 10
هم خانواده ی کلمه ی نسخه
ورد برای کامپیوتر ویندوز 7
دانلود word 2018 برای کامپیوتر
آموزش نصب فونت در ورد اندروید
تایپ بدون نقطه
دانلود ورد ۲۰۲۰ برای اندروید
فونت فارسی ورد 2016
دانلود فونت cambria
نصب فونت در ویندوز 8
بهترین فونت برای ورد
دانلود برنامه اینشات برای لپ تاپ
دانلود فونت انگلیسی 2019
دانلود فونت ویندوز 10
nhkg,n ,vn\vs
دانلود آخرین ورژن ورد برای ویندوز 8
دانلود برنامه ورد برای ایفون
روش اضافه کردن فونت به ورد در ویندوز 10
بهترین فونت برای پاورپوینت
دانلود برنامه ورد 2020 برای ویندوز 10
دانلود word 2016 برای ویندوز 7
دانلود برنامه اینشات برای ویندوز 10
دانلود نسخه جدید ورد
دانلود نسخه قدیمی برنامه آزار
دانلود ورد 2019 برای ویندوز 7
اینشات نسخه ویندوز
دانلود برنامه نوشتاری word
دانلود برنامه ورد برای ویندوز 10
دانلود فیلم نرمال 2007
دانلود ورد 2013 برای ویندوز 7
دی بهیج
هم خانواده قلم
دانلود ورد پد
چسباندن حروف فارسی در ورد
bahij mitra font download
دانلود فونت فارسی برای pc
دانلود نرم افزار آفیس 2007
دانلود ورد 2007 64 بیت
دانلود برنامه ورد برای آندروید 4
دانلود ورژن قدیمی بلد
نصب فونت ttf در اندروید
دانلود word برای ویندوز 10 2019
دانلود فونت arial bold
دانلود فونت لوتوس سیاه
آموزش دانلود فونت
دانلود word 2016 برای اندروید
فونت نستعلیق برای پاورپوینت
دانلود برنامه ویراستار برای ورد 2016
فونت 2 mitra
vn for mac
اضافه کردن فونت در ویندوز 10
دانلود فونت زر
فونت فارسی برای اتوکد اندروید
دانلود تکست نو ورژن ۶
دانلود پاورپوینت 2020 برای ویندوز 10
بهترین فونت فارسی برای اتوکد
دانلود ورد 2013 برای لپ تاپ
دانلود ورد 2020 برای کامپیوتر ویندوز 10
دانلودب
فرمول نویسی در ورد گوشی
فونت اسم آوا
فونت ورد 2016
نوشتن با قلم در ورد
سافت مونوگراف
دانلود اکسل 2019 برای اندروید
دانلود فیلم the f word
دانلود ورد 2016 برای کامپیوتر ویندوز 7
اینشات برای ویندوز
دانلود برنامه پاور پوینت برای گوشی
دانلود اپ vn
دانلود اکسل 2016 برای کامپیوتر ویندوز 7
دانلود پاورپوینت 2016 برای ویندوز 7
پاورپوینت در ویندوز 10 کجاست
دانلود نرم افزار نوشتن با قلم در ویندوز
فونت فارسی با اعداد فارسی
اضافه کردن فونت به ویندوز
ایران تایپیست
اینشات ورژن قدیمی
دانلود جدیدترین نسخه word
نوشتن موی تای به انگلیسی
اکسل 2016 برای ویندوز 10
نسخه های قدیمی اینشات
تغییر نکردن فونت در ورد
دانلود نسخه کرک شده word اندروید
اپلیکیشن فونتو
برنامه زد فونت
دانلود excel برای ویندوز 7
دانلود ورد 2010 برای ویندوز 7
دانلود ورد ویندوز
نصب رایگان بلد برای ایفون
آی آر پاور وب
تغییر فونت کلمات انگلیسی در ورد
تنظیمات فونت کورل
دانلود اکسل 2013 برای ویندوز 7
دانلود برنامه ورد فارسی برای اندروید
دانلود وورد
ورد 2016 برای ویندوز 7
2010.هق
دانلود word برای ویندوز 10
دانلود word mac
دانلود نرم افزار word برای ویندوز 10
دانلود ورد 2019 برای کامپیوتر ویندوز 10
تبدیل اعداد فارسی به انگلیسی در اکسل 2019
دانلود ورد 2016 برای کامپیوتر ویندوز 10
دانلود پاور پوینت برای ویندوز 7
اضافه کردن فونت فارسی به ویندوز
دانلود ورد کرک شده برای ویندوز 10
دانلود پاورپوینت 2013 با حجم کم برای کامپیوتر
اضافه کردن فونت فارسی به اتوکد
دانلود بلد برای ایفون
دانلود ورد 2010 برای لب تاب
دانلود فتوشاپ 2010
عدد فارسی در فتوشاپ
هم خانواده کلمه نازک
دانلود نسخه 1.0.0 ایرانسل من
دانلود پاورپوینت ۲۰۱۶ برای مک
دانلود فونت فارسی اعداد برای ورد

 

 • شرکت آب پاکسازان
 • ۰
 • ۰

تصفیه آب صنعتی

notion

رسوب در ممبران، به طور معمول هر ۲۰۰۰ ساعت یک بار بر اساس نوع گرفتگی غشاء‌ها رخ می‌دهد، سیستم احتیاج به شستشو با اسید یا باز و سایر مواد‌ها پیدا می‌کند. انجام عمل CIP و نحوه آن در مقاله رسوب در ممبرین کامل توضیح داده شده است وجود این پمپ و این لاین در دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ یک آپشن جهت طول عمر دستگاه و ممبرین‌ها می‌باشد.

آب، پس از تصفیه شدن خاصیت اسیدی پیدا می‌کند و به مرور زمان خورنده است همچنین در هنگام انجم عمل CIP استفاده از اسید‌های مختلف و مواد شیمیایی دیگر باعث می‌شود پمپ و قطعات آن آسیب جدی ببیند لذا می‌بایست جنس پمپ CIP از پلاستیک یا استنلس استیل باشد. معمولا به ازای هر ممبرین ۱ الی ۱.۵ متر مکعب آب در ساعت با فشار ۴ الی ۵ بار مورد نیاز است که با این مشخصات می‌توان پمپ CIP را مشخص نمود.

بعد از هر بار خاموش و یا روشن شدن سیستم، ممبران صنعتی به صورت اتوماتیک با آب تولید شده توسط دستگاه شستشو داده می‌شوند تا از چسبیدن رسوب به سطح آن‌ها جلوگیری شود. در این فرآیند آب تولید از طریق پمپ CIP از مخزن CIP برداشت می‌شود و وارد ممبران‌ها می‌گردد که به این عمل فلاشنیگ می‌گویند، این کار باعث کاهش رسوب در ممبرین می‌شود.

https://abpaksazan.com/wp-content/uploads/2020/10/5454445.jpg

https://abpaksazan.com/wp-content/uploads/2020/10/22.jpg

پمپ تزریق یا دوزینگ پمپ

پمپ تزریق یا دوزینگ پمپ(Injection pump)پمپ تزریق یکی از پمپ‌های مهم در هر دستگاه تصفیه آب صنعتی محسوب می‌شود. از این پمپ‌ها برای تزریق آنتی اسکالانت، متا بی سولفید سدیم(SMBS)، اسید، کلر و غیره در دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست استفاده می‌شود. بازدارنده‌های تشکیل رسوب(آنتی اسکالانت)می‌تواند جهت کنترل رسوب کربناته، سولفاته و فلورید کلسیم استفاده گردد.

لازم به ذکر است از تزریق بیش از حد آنتی اسکالانت نیز باید اجتناب نمود و قبل از تزریق بازدارنده‌های آنیونی باید دقت گردد که مقادیر قابل توجهی از پلیمر‌های کاتیونی وجود نداشته باشند.

به طور کلی میزان تزریق انواع مواد ضد رسوب آب بستگی به پارامترهایی همچون آنالیز آب، میزان دبی، دما، Ph، میزان ریکاوری سیستم، منبع آب، نوع ممبرین و نحوه آرایش ممبرین‌ها دارد. به طور معمول میزان تزریق آنتی اسکالانت‌ها در محدوده ۱ الی ۶ پی پی ام(ppm)می‌باشد. این ماده بر پایه اسید فسفونیک(فسفونیت‌ها)و پلیمرهای ضد رسوب می‌باشد و جهت جلوگیری از تشکیل رسوب و فولینگ در سیستم‌های اسمز معکوس(RO)و نانوفیلتراسیون که سیلیکای بالایی دارند به کار می‌روند.

این محصول همچنین از تشکیل رسوبات غیر آلی به ویژه کربنات کلسیم، سولفات‌ها و آهن جلوگیری می‌نماید. محل تزریق آنتی اسکالانت بین فیلتر‌های کارتریج و پمپ فشار قوی می‌باشد.شما کاربران فهیم رو به مطالعه ادامه مقاله دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ دعوت میکنیم

تزریق آنتی اسکالانت

آب خوراک باید جهت اجتناب از اکسیداسیون ممبران کلر زدایی گردد. ممبران‌ها تا حدی در مقابل کلر قابلیت تحمل دارند اما بیش از آن تجزیه صورت می‌پذیرد تجزیه احتمالی تقریباً پس از ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ ساعت تماس با ۱ میلی گرم بر لیتر کلر آزاد ممکن است اتفاق بیافتد. میزان تاثیر و آسیب کلر بستگی به مشخصات متفاوت آب خوراک دارد. تحت شرایط pH قلیایی آسیب کلر به ممبران سریعتر از pH اسیدی یا خنثی است.pH اسیدی جهت تاثیر میکروب کشی بهتر، طی کلریناسیون ارجح می‌باشد.

همچنین آسیب کلر در دمای بالاتر و غلظت‌های بیشتر فلزات سنگین مانند آهن، سریع تر است، زیرا می‌توانند کاتالیزور تجزیه ممبران باشند.(آن را تسریع بخشند). به همین دلیل پیشنهاد می‌گردد قبل از تماس آب با ممبران، کلر آزاد آن توسط پیش تصفیه حذف گردد. توسط عوامل شیمیایی احیا کننده می‌توان کلر آزاد باقیمانده را کاهش داد و به کلرید بی ضرر تبدیل نمود.

تزریق SMBS

معمولا ً SMBS یا متا بی سولفیت جهت حذف کلر آزاد به کار می‌رود. این ماده همچنین به عنوان بیو استاتیک نیز به کار برده می‌شود. زمانی که SMBS در آب حل می‌گردد تشکیل بی سولفیت سدیم(SBS)می‌دهد :

SMBS به کار برده شده باید استاندارد مواد خوراکی – بهداشتی را داشته باشد و نباید محتوی ناخالصی باشد. SMBS نباید فعال ساز کبالت باشد.

اگر چه خود واکنش کلر زدایی به سرعت انجام می‌پذیرد، اختلاط خوب جهت اطمینان از تکمیل واکنش نیاز می‌باشد. کاربرد میکسر‌های استاتیک پیشنهاد می‌گردد.نقطه تزریق پیشنهاد شده پایین دست فیلتر‌های کارتریجی می‌باشد تا فیلترها از کلر حفاظت گردند. همچنین تزریق بی سولفیت زمانی که احتمال رشد بیولوژیکی می‌رود نیز موثر می‌باشد.(محل تزریق : قبل ازمیکرو فیلتر)

پمپ‌های تزریق می‌بایست هد PVDF داشته باشند که در برابر خوردگی مقاوم باشند.شما کاربران فهیم رو به مطالعه ادامه مقاله دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ دعوت میکنیم

https://maps.google.com/url?q=https://www.notion.so/b14830d4681a4ec7a82bacaa25a4c903

 • شرکت آب پاکسازان
 • ۰
 • ۰

در اهواز

 

اهمیت داشتن یک وب سایت ایده آل و حرفه ای بر هیچ کس پوشیده نیست. در دنیای مجازی با رقابت بسیار سنگین در اینترنت جهت جذب کاربر ، سایت هایی موفق هستند که علاوه بر دارا بودن طراحی گرافیک زیبا و منحصر به فرد ، اصول برنامه نویسی و اصول بهینه سازی (سئو)  را رعایت کرده باشند.

لوگو پلاس

لذا طراحی سایت باید توسط گروه کاملا تخصصی ، حرفه ای با داشتن تجربه کافی و رزومه ای قوی در زمینه  طراحی سایت  انجام گردد.
طراحی سایت دراهواز با توجه به نزدیک بودن این شهر به تهران و اهمیت گردشگری مذهبی این شهر و پتانسیل بالای شهر برای افزایش میزان درآمد ها اهمیت بسزایی دارد.
شرکت طراحی سایت سارگون با سالها تجربه در زمینه طراحی سایت، بهینه سازی سایت (سئو سایت)،برنامه نویسی اندروید، در شهر اهواز برای تمام فعالان در بخش های اقتصادی، مطبوعاتی،گردشگری،پزشکی و درمانی، آموزشی و دانشگاهی نرم افزار تحت وب تخصصی طراحی کرده است. در لیست زیر میتوانید با بخشی از این وب سایت ها آشنا شوید:

 • طراحی سایت شرکتی
 • ساخت فروشگاه اینترنتی
 • طراحی بانک مشاغل
 • طراحی سایت دکوراسیون
 • طراحی سایت املاک
 • طراحی سایت صنعتی
 • طراحی سایت خبری
 • طراحی سایت دانلود
 1. قدمت بالا در زمینه طراحی سایت 
 2. برنامه نویسان خبره 
 3. تیم حرفه ای بهینه سازی سایت
 4. نرم افزار تخصصی طراحی سایت
 5. سرعت بالای سایت های طراحی شده
 6. سرور تخصصی و بسیار قدرتمند
 7. طراحی سایت ارزان 
 8. گرافیک تخصصی (UI)
 9. کاربر پسندی پنل مدیریتی
 10. مشاوره تخصصی در زمینه طراحی سایت مشاغل مختلف
 11. طراحی کاربرپسند محیط سایت با گرافیک هدایت کننده

شرکت طراحی سایت لوگو پلاس (طراحی لوگو )

 • بهترین مشاور و خدمتگذار در زمینه
 • طراحی وب سایت
 • طراحی سایت فروشگاهی
 • بهینه سازی سایت

آماده خدمت به شما برای حضوری مقتدرانه در دنیای وب است.
تلاش ما بر این است که بتوانیم بهترین خدمات طراحی وب سایت را با ارزانترین قیمت به مشتریان خود ارائه کنیم. 

در صورت تمایل جهت مشاوره در مورد طراحی سایت بصورت رایگان در اهواز ، گرفتن اطلاعات بیشتر و سفارش با ما تماس بگیرید.

برای مشاهده گزیده ای از سایت های شرکت سارگون بر روی لینک نمونه کارهای طراحی وب کلیک نمائید.

اهواز(به لری:Jasyç) یکی از شهرهای لرنشین جنوب غربی ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است. این شهر همچنین مرکز شهرستان بویراحمد است و در شمال شرقی استان واقع شده‌است. پیش از ایجاد این شهر، در حدود ۶ کیلومتری آن، یک شهر قدیمی به نام «تل خسرو» قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خوانین بویراحمد علیا بوده‌است. اینک به جز تپه‌های پراکنده و یک روستا، اثری دیگر از آن باقی نمانده‌است. تل خسرو متجاوز از دو هزار سال قدمت دارد. لیکن احداث ابنیهٔ معاصر در پیرامون آن، بعد از سال ۱۳۰۹ خورشیدی شروع شده و تا سال ۱۳۲۳ ادامه یافت و پس از آن متروک شده‌است. اهواز در کنار رودخانه بشار در تپه‌های متعدد در ارتفاع ۱۸۷۰ متری از سطح دریا قرار گرفته، این شهر که تا سال ۱۳۴۹ از توابع شهرستان کازرون بود جدا شد و برای ۶ سال به شهرستان بهبهان داده شد و در نهایت در سال ۱۳۵۵ و با جدا شدن استان از استان فارس، به مرکزیت استان کهگیلویه و بویراحمد در آمد. در فصل زمستان برف زیادی در این شهر می‌بارد و اکثر نقاط و ارتفاعات اطراف آن برای مدتی طولانی پوشیده از برف باقی می‌ماند. شهر اهواز ۱۸ کیلومتر وسعت یافته‌است.

خدمات تخصصی طراحی سایت در اهواز

با توجه به اینکه شرکت طراحی وب سایت فراتک در طول فعالیت خود از سال 1383 تا کنون توانسته است بیش از 950 نمونه کار طراحی سایت موفق از خود به جای بگذارد و از آنجایی که تا کنون خدمات طراحی سایت شرکت فراتک محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص نبوده ، این شرکت به عنوان یکی از شرکت های طراحی سایت قدرتمند در کشور، آماده ارائه خدمات طراحی سایت دراهواز همانند سایر شهرها و استان های کشور است.

شرکت داده پردازی فراتک نه تنها به عنوان طراح سایت در اهواز امکان فعالیت دارد بلکه در اقصی نقاط کشور نیز به فعالیت پرداخته و موفق به ارائه خدمات طراحی وب سایت در کلیه شهرهای کشور از جمله اهواز نماید.

نحوه انجام طراحی وب سایت در اهواز

https://goo.gl/maps/Fgq8YihQySZuT1RU8

موفقیت شرکت فراتک در ارائه خدمات طراحی سایت اهواز و سایر شهرها در بهینه بودن روال ارائه خدمات طراحی وب و پشتیبانی سایت می باشد که براساس این روال زمانی که از شهری همانند اهواز جهت ارائه خدمات طراحی سایت تماسی با شرکت برقرار می شود ابتدا کارشناسان شرکت، به دریافت خواسته و نیازهای مشتریان پرداخته و سپس براساس خواسته های مطروحه به ارائه مشاوره رایگان در این زمینه می پردازند و بهترین پیشنهاد طراحی سایت را براساس نیاز آن مشتری در اهواز به وی ارائه می دهند. سپس در صورتی که شخص یا شرکت درخواست کننده خدمات طراحی سایت در اهواز تمایل به همکاری با شرکت طراحی سایت فراتک داشته باشد همکاران ما جهت پیگیری سفارش و اعلام قیمت طراحی سایت مشتری اهواز با وی در تماس بوده و نسبت به عقد قرارداد اقدام می نمایند. لازم به ذکر است برای طراحی وب سایت در اهواز لزوما نیازی به حضور شرکت طراح سایت در اهواز نبوده و این خدمات می تواند از راه دور نیز صورت پذیرد. پس از تکمیل روال اداری سفارش، پروژه طراحی وب سایت اهواز وارد مرحله اجرایی شده و شرکت طراح به طراحی تخصصی وب سایت اهواز می پردازد. لازم به ذکر است در زمان انجام این پروژه طراحی وب سایت حرفه ای اهواز ، کلیه مکاتبات و ارتباطات بین شرکت طراحی و مشتری اهواز از طریق پورتال مشتریان فراتک صورت می پذیرد و مشتری طراحی سایت در اهواز در تمام مدت زمان انجام پروژه با شرکت طراحی سایت در ارتباط خواهد بود. لازم به ذکر است با توجه به لزومطراحی سایت حرفه ای اهواز شرکت فراتک بسته به نوع پروژه با استفاده از کلیه استانداردهای روز طراحی وب سایت، اقدام به پیاده سازی و تحویل پروژه طراحی سایت در شهر اهواز می نماید. پس از آماده شدن وب سایت سفارش داده شده و پایان یافتن طراحی حرفه ای وب سایت اهواز ، همکاران ما آموزش نحوه کار با وب سایت با مشتری اهواز در تماس بوده و آموزش های تصویری لازم را ارائه می دهند.

 منبع لوگو پلاس https://logoplus.ir/


https://zaya.io/snvo3 https://yun.ir/lh2s9b
https://bit.ly/38AKZij https://tinyurl.com/4h6skbd9
https://is.gd/KlJ84j https://1da.ir/7bNOp

 

 • شرکت آب پاکسازان